województwo małopolskie

Jezioro mucharskie

Dzisiaj zabierzemy Was do jednej z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych w naszym kraju czyli nad Jezioro Mucharskie.
Już w latach pięćdziesiątych XX wieku powstał pierwszy projekt zagospodarowania terenu. Budowę zniornika na rzece Skawie rozpoczęto w 1986, a ukończono dość niedawno – mianowicie w 2020 roku!
Sama nazwa zbiornika była kwestią sporną. Przez długi czas używano roboczej hydrotechnicznej nazwy Zbiornik Świnna Poręba. Ponieważ w polskim nazewnictwie zbiorniki sztuczne nazywane są jeziorami, wiadomo było, że nie będzie to nazwa ostateczna.
Pojawiła się propozycja nazwania zbiornika Jeziorem Wadowickim, ale sprzeciw wyraziły niektóre gminy, na których terenie znalazł się akwen. W 2013 gmina Mucharz przygotowała stronę promocyjną powstającego zbiornika, gdzie używana jest nazwa Jezioro Mucharskie, która ostatecznie została przyjęta w grudniu 2018 roku.
Obecnie nad Jeziorem Mucharskim znajduje się kilka plaż oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Popływać można kajakiem, rowerkiem wodnym czy żaglówką. Naszym zdaniem najciekawszy jest rejs po jeziorze statkiem wycieczkowym Róża Wiatrów. W przerwach od umilającej czas muzyki możemy posłuchać tutaj o historii samego zbiornika jak równiez okolicy.
Zapora znajduje się na 26 km biegu Skawy i jest jest jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych (budowa rozpoczęta została w 1986 r., prace zakończono w 2020 r.).
Na dnie zbiornika znajduje się wieś Skawce. Po niegdyś tętniącej życiem miejscowości zostały wspomnienia i archiwalne zdjęcia. We wrześniu 2016 ostatnia rodzina mieszkająca w Skawcach na dnie przyszłego zbiornika podpisała ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach porozumienie dotyczące dobrowolnego opuszczenia domu.
Czy ktoś z Was pamięta Skawce? Może tam był ?

jezioro mucharskie – województwo małoposkie

Mapy & ciekawostki

Na Zaporę Świnna Poręba można wejść w każdy weekend wakacji 🙂

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux