Orlica – Góry Orlickie 4/28

Korona Gór polski

orlica 1084 m n.p.m.

Góry Orlickie i sudety środkowe

Zapraszamy do wirtualnej wycieczki na kolejny szczyt z Korony Gór Polski.
 
Orlica (1084 m) jest najwyższym szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Orlica jest szczytem granicznym, jednak wierzchołek góry leży po stronie czeskiej. Miejsce to znajduje się niedaleko znanego kurortu górskiego – Zieleńca.
W 1779 wzniesiono tu pierwszą platformę widokową. Wkrótce potem zbudowano drogę z Dusznik-Zdroju do Zieleńca, zwaną Drogą ku Szczęściu, która przyczyniła się do znacznego wzrostu liczby osób zdobywających szczyt.
Przed 1945 na Orlicy znajdował się uczęszczany punkt widokowy z rozległą panoramą na czeską stronę Gór Orlickich, pod szczytem stało całoroczne schronisko Hohe Mense-Baude i wieża widokowa. Schronisko to było zbudowane i prowadzone przez Heinricha Rübartscha (1852–1930), który był pionierem turystyki górskiej i narciarstwa w Sudetach i zostawił pierwsze ślady nart w Górach Orlickich. Po II wojnie światowej schronisko nie podjęło działalności, wkrótce spalone, popadło w ruinę. Pozostały po nim jedynie nikłe ślady podmurowań.
21 września 2012 na szczycie odsłonięto pomnik upamiętniający pobyt na wierzchołku Johna Quincy Adamsa – późniejszego prezydenta USA (w 1800), cesarza Józefa II (w 1779) oraz Fryderyka Chopina (w 1826).

trasa

Duszniki Zdrój - Kozia Hala - Orlica 1084 m n.p.m.- Zieleniec

Dystans

ok 12,5 km

Czas przejścia

ok 4 h

Duszniki zdrój – Schronisko pttk orlica -zieleniec

Mapy & ciekawostki

Szczyt Orlica

– Duszniki Zdrój

– Schronisko PTTK Orlica

– Kościół w Zieleńcu

„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Zobacz koniecznie

polecamy inne nasze artykuły

Główny szlak sudecki

Dzień 1:

Świeradów Zdrój - Szklarska poręba

Korona Gór Polski

Skalnik

Rowerowy szlak orlich gniazd

Dzień 2:

Jaroszowice - Smoleń -podlesice

Dodaj komentarz