Bystrzyca

województwolubelskie

Bystrzyca

Osmolice - Zalew Zemborzycki (Lublin)

Będąc w Lublinie i mając pół wolnego dnia musieliśmy się rozejrzeć za spływem kajakowym w okolicy. Nasz wybór padł na Bystrzycę. Rzeka przepływa przez sam Lublin ale wcześniej również zasila wody Zalewu Zemborzyckiego.
 
Spływ rozpoczynamy przy starym, drewnianym młynie w Osmolicach. Osłonięta drzewami Bystrzyca, wije się wśród pól i łąk pozwalając na podziwianie dzikiej przyrody.
 
Czyste wody obfitują w wiele rzadkich gatunków ryb takich jak: pstrągi, lipienie i szczupaki, a wprawny obserwator może tu spotkać raka lub żółwia błotnego! Dodatkową atrakcją są drewniane młyny oraz zespoły pałacowo-parkowe, które zobaczymy m.in. w Osmolicach i Pszczelej Woli.
 
Na koniec czeka nas nie lada wyzwanie, przepłynięcie tafli Zalewu Zemborzyckiego! Wymaga to lekkiego wysiłku, ale dostarcza dużo satysfakcji i wrażeń. Szczególnie, że trochę wiało i fala na zalewie była spora.
Spływ kończymy przy marinie klubu kajakowego oraz wypożyczalni sprzętu wodnego KAJAKI.lublin.pl gdzie ucinamy sobie miłą pogawędkę z obsługą.
Bardzo im chcemy podziękować za pomoc przy organizacji spływu oraz użyczenie kajaka 😉
 

trasa

Osmolice -Zalew Zemborzycki

Dystans

ok. 15 km

Czas spływu

ok. 3 h

Lublin -Bystrzyca – Zalew zemborzycki

Mapy & ciekawostki

Jezioro Zemborzyckie to zbiornik na rzece Bystrzycy, położony w południowych granicach Lublina. Zalew powstał w 1974 roku przy udziale prac społecznych mieszkańców Lublina.
 
Obiekt ten posiada liczne atrakcje. Jedną z nich są zróżnicowane brzegi. Część wschodnią Zalewu okalają tereny zalesione, pełne romantycznych i ładnie położonych zatoczek. Zachodnia część Zalewu jest odsłonięta. Przybrzeżne partie są płytkie, dzięki czemu byłyby atrakcyjnymi miejscami dla amatorów kąpieli, gdyby nie dno pokryte gdzieniegdzie mułem, gdzieniegdzie gęstą roślinnością.
 
Chętni na kąpiel w Zalewie, muszą liczyć się z jeszcze jedną niedogodnością, jaką są pojawiające się tam bardzo często sinice. Zalew Zemborzycki, to prawdziwy raj dla wędkarzy, a także kajakarzy, którzy spływają do niego rzeką Bystrzycą.
Zalew Zemborzycki
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz