województwo świętokrzyskie
Sandomierz
11. ciekawych miejsc w Sandomierzu
1. Ratusz
Podczas naszych sandomierskich wędrówek dotarliśmy na rynek, pod miejscowy ratusz będący niejako symbolem tego miasta. Wzniesiono go wkrótce po najeździe Litwinów w 1349 r.
Pierwotnie gotycki, był budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą. Część południowa, najstarsza (na niej zegar słoneczny) pochodzi z tego okresu.
W XVI w. został rozbudowany w formę wydłużonego prostokąta, a następnie zwieńczony attyką trójstrefową, której autorstwo przypisywane jest Janowi Marii Padovano. Naroża attyki zdobią głowy przedstawiające cztery stany. Wieża została dobudowana w XVII wieku.
Na ścianie południowej ratusza znajduje się zegar słoneczny wykonany w technice sgraffito przez Tadeusza Przypkowskiego (1958), byłego właściciela muzeum zegarów w Jędrzejowie. Od strony wschodniej przed ratuszem znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 r. ustawiona na pamiątkę misji świętej w 1770 r.
W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego, Urząd Stanu Cywilnego, w podziemiach klub „Lapidarium”. Obok znajduje się wyjście z trasy podziemnej.
O godzinie 12.00 z wieży ratuszowej grany jest hejnał sandomierski.
2. Muzeum ojca MATEUSZA
Dziś kolejne sandomierskie miejsce, które warto wedlug nas odwiedzić będąc w Sandomierzu.
To coś dla fanów „Ojca Mateusza” granego przez Artura Żmijewskiego.
Oczywiście stosunek do serialu można mieć różny, jednak nie ulega wątpliwości, że serial ten przyczynił się mocno do promocji Sandomierza.
A miasto to zasługuje na uwagę zdecydowanie!
Na rynku Sandomierskim, nieopodal ratusza znajduje się miejsce zwane „Światem Ojca Mateusza”. To muzeum figur woskowych, w którym możemy zobaczyć woskowe figury przedstawiające bohaterów serialu oraz pomieszczenia wyglądające niczym scenografia z serialu.
Macie ochotę zjeść pierogi w kuchni na plebani? A może z chęcią Zajrzycie na komisariat?
Nam to miejsce bardzo się spodobalo:)
A może ktoś z Was już był w tym miejscu i chciałby podzielić się swoimi wrażeniami?
3. bAZYLIKA KATEDRALNA NARODZENIA NMP
Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu to kościół gotycki wzniesiony ok. 1360, rozbudowany w poł. XV w.
Barokowa fasada świątyni pochodzi z 1670 roku. W latach 1708–1776 nastąpiła barokizacja wnętrza. Pod koniec XIX w. katedrę odnowiono według wytycznych ks. Józefa Karsznickiego (m.in. okładzina elewacji z cegły). Katedra od 1818 roku, bazylika mniejsza od 1960 roku.
Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe i rokokowe (ołtarz główny późnobarokowy z czarnego inkrustowanego marmuru, ołtarze boczne rokokowe rzeźbił M. Polejowski). Polichromie w prezbiterium i na ścianach są w stylu bizantyjsko-ruskim z 1. poł. XV w., odkrywane stopniowo i odnawiane w latach 1887–1934, na sklepieniu przez Juliusza Makarewicza 1933, w nawach Jana Bukowskiego 1935–1939.
Ściany naw bocznych obudowane są boazerią z obrazami z lat 1708–1737 z cyklu „Martyrologium Romanum”, malowanymi przez Karola de Prevot. Wśród nich „Mord rytualny” czy przedstawianie rzezi ludności Sandomierza przez Tatarów. W katedrze znajdują się liczne nagrobki.
4. Zamek w Sandomierzu
Witamy dzisiaj na zamku w Sandomierzu, który został wzniesiony na skarpie wiślanej przez Kazimierza III Wielkiego.
Przeobrażenia wskutek zniszczeń czy też nowych trendów mody sprawiły, że zamek kazimierzowski nie zachował się. Jedyną pozostałością jest potężna, oktagonalna wieża- stołp. Jej fundamenty można oglądać przy wejściu na dziedziniec.
Dziś, we wnętrzu budynku mieści się Muzeum Okręgowe, którego ekspozycja dotyczy historii zamku, miasta i regionu sandomierskiego.
Zachęcamy do odwiedzin!
5. UCHO IGIELNE
Spacerując pięknym Sandomierzem, na każdym kroku napotykamy ciekawe i warte uwagi miejsca.
Oto kolejne z nich tzw. Ucho Igielne jest to jedno z dwóch przejść w dawnych murach obronnych zwane również Furtą Dominikańską. Istniała również druga Furta zwana Zamiejską, która znajdowała się nieopodal Domu Długosza, niestety nie zachowała się do obecnych czasów.
Przez Ucho Igielne dojdziemy do wąwozu świętojakubskiego, którym wyjdziemy wprost na kościół św. Jakuba.
6. Pierścień z krzemieniem pasiastym
Wędrując z sandomierskiego rynku w stronę zamku, niedaleko Placu Księcia Józefa Poniatowskiego znajduje się ciekawa instalacja wykonana ze stali z osadzonym w niej ogromnym krzemieniem pasiastym.
Pomysłodawcą wykonania pierścienia, na którym widnieje logo Sandomierza jest Cezary Łutowicz, który jako pierwszy, w 1972 roku zastosował krzemień pasiasty w biżuterii.
Obiekt ten jest elementem promocji miasta jako Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, występującego tylko w Polsce.
7. Góry Pieprzowe
Dzisiaj wyruszamy w prastare Góry Pieprzowe, w które możemy dojść czerwonym szlakiem, wzdłuż Wisły, z samego centrum Sandomierza (ok 2 km). Podczas wędrówki odsłaniają się niewyobrażalnie stare skały kambryjskie, liczące setki milionów lat.
Wszak to prawdopodobnie najstarsze skały w naszym kraju, jeśli nie w Europie. Kiedyś góry te były wysokie oraz strzeliste, ale miliony lat erozji zrobiły swoje i dziś są to tylko wzgórza. Ciężko sobie wyobrazić, Tatry w takiej formie w przyszłości!
Warto wspomnieć, że alternatywna nazwa tego zakątka to wzgórza różane, ponieważ to miejsce porastają masowo dzikie róże. Warto wybrać się tutaj w porze ich kwitnienia
8. MUZEUM RYCERSTWA I ZBROJOWNIA
Zbrojownia rycerska w Sandomierzu – to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc Sandomierza. Tuż przy rynku swoją siedzibę ma Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
W zbrojowni w Sandomierzu można zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę, halabardę. Dziewczyny mogą na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki. W każdym miejscu zbrojowni rycerskiej można sobie robić zdjęcia po to, aby mieć niesamowitą pamiątkę.
Zbrojownia rycerska posiada dużą ekspozycję broni: piki, halabardy, włócznie, broni białej (miecze, topory, rapiery), tarcze, hełmy, armaty z 15 i 17 wieku, hakownice, muszkiety. Pośród tajemniczych pomieszczeń siedzibę znalazła „katownia” w której są dyby, pręgierz i maski hańbiące. Wszystko to okraszone ciekawymi historiami miejscowego rycerza.
9. dOM DŁUGOSZA
Dom Długosza w Sandomierzu (dawna Mansjonaria), został wybudowany przez mistrza Jana z Krakowa w 1476 roku w stylu późnogotyckim.
Budynek wzniesiono na kamiennym podmurowaniu z cegły, układanej w wątku, zwanym polskim układem gotyckim i ozdobiono nieregularnymi rombami ułożonymi z zendrówki. W budynku znajduje się obszerna sień, do której prowadzą dwa portale gotyckie.
Nad południowym portalem (od strony katedry) znajduje się ozdobna tablica erekcyjna z herbem Długosza Wieniawą, opatrzona datą 1476.
26 października 1937 roku w budynku zostało otwarte Muzeum Diecezjalne ze zbiorami sztuki sakralnej. Dzieła sztuki były gromadzone przez biskupów sandomierskich, ale dopiero po restauracji w latach 1934-36 Domu Długosza przeniesiono tam zbiory muzealne.
W stałej ekspozycji znajdują się zabytkowe elementy z wnętrz kościołów. W kolekcji znajdują się: artefakty sztuki sakralnej (m.in. Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Katarzyną Aleksandryjską Lucasa Cranacha starszego), instrumenty muzyczne, sandomiriana, tzw. księgi drzewne. Wśród eksponatów znajdują się też rękawiczki św. Jadwigi, królowej Polski.
10. pODZIEMIA W SANDOMIERZU
Zapraszamy Was do spaceru Podziemną Trasą Turystyczną w Sandomierzu, która jest najstarszą w Polsce, udostępnioną zwiedzającym od 1977 roku.
Jeśli ciekawi jesteście historii tego miejsca, historii Sandomierza to nie możecie przegapić filmu – zamieszczonego na tej stronie.
11. Klasztor i winnica św. Jakuba
Wiedzieliście, że w Sandomierzu Dominikanie prowadzą własną winnice?
Po różnych perypetiach historycznych w 2001 roku Dominikanie przybywają z powrotem do Sandomierza, a w 2012 przywracają do życia Winnicę Świętego Jakuba.
Dziś możemy skosztować Sandomierskiego wina. Próbowaliście? Jak Wam smakowało?
12.Brama Opatowska
Zapraszamy dzisiaj do Sandomierza gdzie odwiedzamy gotycką Bramę Opatowską będącą wrotami do starego miasta.
Brama została zbudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego jako część murów obronnych miasta. W XVI w. została zwieńczona renesansową attyką ufundowaną przez sandomierskiego lekarza Stanisława Bartolona.
W czasie powstania styczniowego 8 lutego 1863 r. miał tu miejsce dramatyczny epilog bitwy pod Słupczą. Uchodzący z pola bitwy rozgromieni powstańcy próbowali stawiać opór na barykadzie wzniesionej w Bramie Opatowskiej. Została ona jednak zdobyta już przy pierwszym ataku ścigających ich Kozaków.
Jest jedyną zachowaną bramą spośród czterech, które prowadziły niegdyś do Sandomierza. Poza Opatowską do miasta prowadziły jeszcze bramy: Zawichojska, Lubelska i Krakowska oraz dwie furty, spośród których zachowała się jedna – Dominikańska, nazywana Uchem Igielnym.,
Zapraszamy do Sandomierza!
Spodobał Ci się nasz artykuł i film i chcesz nas wesprzeć?
Zapraszamy do linku poniżej. Nie trzeba się rejestrować ani zakładać konta
sandomierz – województwo świętokrzyskie
Mapy & ciekawostki
Miasto na wzgórzach, położone na granicy dwóch krain geograficznych: Wyżyny Sandomierskiej i Kotliny Sandomierskiej. Kiedy po raz pierwszy stanęła tu stopa człowieka? Któż to wie?…
Pewnie już wtedy, gdy zbieracze i łowcy szukali nowych, bogatych w pożywienie obszarów. Około 6500 lat temu ludzie zamieszkali tu na stałe i mieszkają po dziś dzień.
Wraca się tu z prawdziwą przyjemnością. Jak każde urokliwe miejsce ma swoje tajemnice i legendy.
Niniejsza książka to zbiór legend, opowieści i podań związanych z Sandomierzem i ziemią sandomierską, aby ocalić je od zapomnienia…
Dzisiaj chcemy Wam przedstawić prawdziwą perełkę każdego pasjonata zamków i warowni w naszym kraju! Zamki w Polsce Bohdana Guerquina to klasyk jeśli chodzi o tę dziedzinę.
Przez długi okres czasu dzieło to stanowiło jedyny, prawie kompletny zbiór zamków na ziemiach polskich. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza, ogólna opisuje ogólna historię tego rodzaju obiektów w Polsce. Natomiast druga stanowi katalog 458 obiektów. Będące w naszym posiadaniu wydanie drugie jest uzupełnionym i poprawionym wydaniem edycji z 1974 roku.
Książka jest już trochę już zdezaktualizowana ale nadal jest to pionierska pozycja obecna w wielu biblioteczkach pasjonatów naszych zamków.
Czy ktoś z Was ma ją u siebie?
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux