Warta

województwo śląskie

Warta

Częstochowa - Kłobukowice

Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko wapienne ostańce i zamki na Szlaku Orlich Gniazd.
 
Przez region przepływają również rzeki na których organizowane są spływy kajakowe. Trasy spływów mają różny stopień trudności, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.
 
Rodziny z dziećmi mogą skorzystać ze szlaków na Warcie i Liswarcie. Bardziej zaawansowani kajakarze będą mogli się spróbować na Białej Lelowskiej, Wiercicy czy Białej Przemszy pod Sławkowem. Większość jurajskich szlaków wodnych zostało oznaczonych znakami, więc kajakarze nie powinni mieć problemów z orientacją podczas spływów 😉
 
Najciekawszy, naszym zdaniem, jest odcinek Warty z częstochowskiej dzielnicy Mirów do Kłobukowic. Rzeka zaczyna swój bieg w Kromołowie, dzielnicy Zawiercia. Za Częstochową jest już na tyle szeroka, że możemy zwodować kajak i wiosłować przez malowniczy przełom w okolicach Mstowa. Po drodze można zobaczyć jurajskie ostańce, źródła oraz starorzecza. Na koniec czeka nas biwak, gdzie możemy spróbować regionalnych przysmaków.
 
Kromołów – tuż przy głównej trasie z Siewierza do Kielc (DK78) możemy dostrzec ceglaną kapliczkę św. Jana Nepomucena obok której znajduje się źródło rzeki Warty 😉
Warta to rzeka równie wyjątkowa dla całej Polski, jak Wisła. Tylko o niej, obok królowej polskich rzek, śpiewamy w hymnie narodowym. Ją, po Wiśle i Odrze, wymienił Jan Długosz.
Łączy 5 krain geograficznych, 21 miast i 1400 wsi. Jej nazwa nawiązuje do wartkiego nurtu, który tworzy. Arkady Fiedler, polski podróżnik i pisarz, mówił o niej u źródeł – podfruwajka, a w jej dalszym biegu – zalotna,wysmukła kobieta. Warta jest symbolem i dumą nie tylko dla kromołowian. Warta jest najbardziej znaczącym prawym dopływem Odry oraz najważniejszą rzeką Jury. Ponadto jest najdłuższą rzeką płynącą na terenie Wyżyny, jej długość to 808 km, a powierzchnię dorzecza 53.709,7 km2.
Rzeka ta bierze swój początek właśnie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej z dwóch wywierzyskowych źródeł w Kromołowie (dzielnica Zawiercia) na wysokości 384 m n.p.m. i płynie na północ w kierunku Częstochowy. Odcinek od źródeł do stawu przy Hucie „Zawiercie” jest stosunkowo czystym, wąskim strumykiem o piaszczystym dnie pokrytym niewielką warstewką mułu. Dalej ścieki przemysłowe i miejskie z miasta nieco zanieczyszczają rzekę, której czystość mimo to zdecydowanie poprawiła się w ostatnich latach.
 
 
Mirowski przełom Warty w województwie śląskim.
W filmie pokazujemy m.in.:
– przebieg trasy kajakowej rzeką Wartą na odcinku 11 km:
(Start w Częstochowie – Mirowie, przez Jaskrów, Mstów, z metą w Kłobukowicach)
– Mirowski Przełom Warty
– Sanktuarium w Mstowie
– Skałę Miłości wraz z jej legendą
-Jurajskie ostańce

postaw nam kawkę 🙂

Jeśli Ci się podoba to co robimy kliknij w ikonkę!

trasa

Częstochowa - Kłobukowice

Dystans

ok. 13km

Czas spływu

ok. 3 h

Mirowski przełom warty – jura krakowsko-Częstochowska

Mapy & ciekawostki

Mstów
Nieopodal Mstowa w Wancerzowie znajduje się średniowieczny zespół Klasztorny, a w nim diecezjalne sanktuarium Matki Boskiej Mstowskiej Miłosierdzia.
Historia mówi, że klasztor pochodzi z 1218 roku gdy to biskup krakowski Iwo Odrowąż sprowadził do Mstowa 12 zakonników.
Pierwszy Kościół zbudowany był w stylu romańskim, następnie w XV wieku przebudowany w stylu gotyckim, a w XVIII wieku, na fundamentach dawnego kościoła stanął barokowy kościół trzynawowy.
Skała Miłości
Na początek zapraszamy nad Wartę, gdzie nieopodal rzeki w miejscowości Mstów znajduje się Skała Miłości.
Ten charakterystyczny ostaniec wapienny posiada status pomnika przyrody, ma wysokość około 15 m.
Z miejscem tym wiąże się legenda…
U podnóża Góry Szwajcera wypływało bowiem źródło, które podobno miało moc uzdrawiania. Pewna kobieta wysłała więc córkę po wodę do źródła, ta niestety długo nie wracała. Matka poszła jej więc szukać, zdenerwowana znalazła córkę przy źródle w objęciach kochanka… Rzuciła na nich klątwę, która zamieniła kochanków w skałę!
Podoba Wam się ta legenda ?
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz