województwo śląskie
Szlak Orlich gniazd
Zamek w Bobolicach
Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca chyba niejedną duszę! To jedno z bardziej malowniczych miejsc w Polsce. Tereny te odgrywały bardzo ważną rolę w dziejach Polski – były to bowiem tereny graniczące ze Śląskiem, znajdującym się na przemian w strefie wpływów polskich, czeskich i niemieckich. Powstał tu system strażnic i zamków, lokowanych najczęściej na wzgórzach- bardzo trudnych do zdobycia nazywanych „orlimi gniazdami”.
Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Zamek miał zabezpieczać okoliczne dominium i bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego ówcześnie do Korony czeskiej. Zamek zaliczany jest do grupy warowni zwanych Orlimi Gniazdami.
Podczas wojny domowej w 1587 roku zamek został zdobyty przez wojska pretendenta do polskiej korony Maksymiliana III Habsburga. Uległ on wówczas poważnym uszkodzeniom, jednak został szybko[potrzebny przypis] odbity przez sprzyjające Zygmuntowi III Wazie wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego. W 1625 r. zamek przeszedł w ręce Myszkowskich herbu Jastrzębiec z pobliskiego Mirowa.
W czasie potopu szwedzkiego, w 1657 r., Szwedzi pod dowództwem generała Müllera mocno zniszczyli zamek. Następnymi właścicielami zamku zostali Męcińscy z Żarek, jednak po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w. zamek opuszczono w 1661 r. i zaczął popadać w ruinę. Gdy w 1683 r. król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa – miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską – zatrzymał się na zamku w Bobolicach, jego orszak musiał nocować w namiotach.
Pod koniec XX w., rodzina Laseckich – obecnych właścicieli zamku – podjęła się wyzwania odbudowy tego zamku. Oficjalne otwarcie zamku po dwunastu latach prac nastąpiło 3 września 2011 r.
bobolice -szlak orlich gniazd
Mapy & ciekawostki
Legenda o zamkach w Bobolicach i Mirowie
Malownicze widoki i romantyczne ruiny zachęcają do snucia legend na ich temat. Najbardziej znana legenda o zamkach w Bobolicach i Mirowie opowiada o dwóch braciach i pięknej dziewczynie…
Bracia byli bliźniakami i zamieszkiwali sąsiadujące ze sobą zamki, żyli w zgodzie i przyjaźni, dzieląc się wszystkim co mieli. Aby mieć gdzie gromadzić swoje nieprzebrane bogactwa, pod swoimi zamkami przekopali przejście podziemne.
Pewnego razu jeden z braci – ten z Bobolic wyjechał na wojnę i długo nie wracał. Aż tu pewnego dnia niespodziewanie orszak zajechał na bobolicki zamek – wozy pełne skarbów a u boku pana z Bobolic – piękna niewiasta, którą chciał wziąć za żonę.
Kobieta zauroczyła drugiego z braci. Kiedy Pan z Bobolic jak zwykle podzielił się kosztownościami z bratem, ten zażyczył sobie również jego kobietę.
Postanowili rzucić o nią losy. Zgodnie z wygraną niewiasta została żoną pana z Bobolic. Jednak miłość jest przewrotna – kobieta zakochała się w bracie swego męża i wdała się z nim w romans. Rozwścieczyło to Pana z Bobolic, gdy sprawa wyszła na jaw, wtrącił żonę do lochu, nie przeszkadzało to jednak by kochankowie dalej się mogli spotykać. Kiedy właściciel Bobolic ponownie przyłapał parę na gorącym uczynku – zabił brata, a żonę kazał zamurować w lochu.
Podobno do tej pory na murach zamkowych pojawia się biała postać, która unosi dłoń by pomachać chusteczką…
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux