województwo dolnośląskie
Wrocław
ciekawe miejsca we Wrocławiu
1. Most Pokutnic w Kościele św. Marii Magdaleny
Nasze wrocławskie wędrówki rozpoczynamy od Mostku Pokutnic. Jest to popularna nazwa łącznika w formie mostu łączącego na wysokości ostatniej kondygnacji obie wieże katedry św. Marii Magdaleny.
Znajduje się na wysokości 45 m, od początku pełnił funkcję punktu widokowego, grywała na nim też orkiestra. Był kilkakrotnie odnawiany, m.in. w 1632 roku. Mostek spłonął wraz z wieżami w nocy z 22 na 23 marca 1887 roku, podczas pokazu fajerwerków z okazji urodzin cesarza Wilhelma I. Odbudowy dokonano w latach 1888–1892.
Krótko po zakończeniu oblężenia Wrocławia, pod koniec II wojny światowej, 17 maja 1945 wybuch (prawdopodobnie miny) rozerwał wieżę południową kościoła – jej północna połowa runęła, niszcząc również Mostek Czarownic. Odbudowano go dopiero ponad pół wieku później, na przełomie XX i XXI wieku.
Romantyczny mostek pobudzał zawsze wyobraźnię wrocławian. Mieszczanie żartowali, że Mostek Czarownic to najwyższy most w mieście, gdy tymczasem biegnąca w pobliżu, po zachodniej stronie kościoła, wyłożona brukiem (w dawnym niemieckim Brücke) ośmiusetmetrowa ul. Szewska nazywana Schuhbrücke jest mostem (również Brücke) najdłuższym.
2. Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Rzeka, rozgałęziając się na liczne odnogi, utworzyła tu wyspy (w języku staropolskim ostrowy). Obecnie Ostrów Tumski nie jest już wyspą.
Ostrów Tumski, poza prowadzącym na wyspę Piasek mostem Tumskim, miał połączenie z prawym brzegiem Odry poprzez most Za Katedrą (przez jakiś czas zwodzony), w miejscu obecnego pl. Katedralnego. Po 1807, gdy wyburzano fortyfikacje Wrocławia, przy okazji likwidacji części fos zasypano również odnogę Odry dzielącą Ostrów od Szczytnik i Ołbina – odtąd pozostał wyspą („ostrowem”) jedynie z nazwy. Reliktem zasypanego koryta rzeki jest staw w Ogrodzie Botanicznym.
W czasie II wojny światowej Ostrów doznał znacznych zniszczeń, z dużych obiektów jedynie kościół św. Krzyża przetrwał stosunkowo mało uszkodzony. Cztery domy po północnej stronie ul. Katedralnej (nr 10, 12, 14 i 16) odbudowano dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX w. na podstawie projektu Edmunda Małachowicza. Z południowej części terenu pozamkowego usunięto natomiast całą zabudowę poza kościołem św. Marcina, eksponując pozostałości murów zamkowych.
Na Ostrowie Tumskim czasowo pomieszkiwał Mikołaj Kopernik, który w latach 1503-1538 był scholastykiem wrocławskiego kościoła św. Krzyża.
3. Wrocławskie Krasnale
Któż z nas nie zna tych uroczych istot, które możemy spotkać na każdym kroku we Wrocławiu ?
Zastanawialiście się kiedyś ile ich jest? Z moich poszukiwań wyszło, że około 400, a ich liczba stale rośnie
Zabawa w poszukiwanie krasnali to dobra zabawa dla dużych i małych Pojawiła się nawet aplikacja – gra miejska we Wroclawiu „Wrocławskie krasnale”. Podczas gry zdobywamy punkty odnajdując kolejne skrzaty.
Czy jednak wiecie skąd pomysł na stawianie krasnali we Wrocławiu?
Historia krasnali sięga lat 80tych ubiegłego wieku i związana jest z Pomarańczową Alternatywą – antykomunistycznym ruchem happeningowym, który działał przede wszystkim we Wrocławiu, ale także w innych większych miastach Polski.
Pierwszą znaną akcją grupy było malowanie krasnoludków na murach największych polskich miast.
Podobno pierwszy z nich powstał w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 przez Fydrycha i Cupałę na jednym z bloków wrocławskiej dzielnicy Biskupin oraz na ścianie budynku transformatora energetycznego w dzielnicy Sępolno. Kolejne krasnale zaczęły pojawiać się m.in. na budce telefonicznej na Sępolnie. Krasnoludki pojawiały się na plamach farby, które zamalowywały napisy antykomunistyczne (co czynili policjanci). Wzbudzało to wiele wiele domysłów i emocji wśród mieszkańców.
Władze nakazywały oddziałom milicji podejmowanie zdecydowanych interwencji. Jedna z akcji miała miejsce w Dzień Dziecka w roku 1987 kiedy to umundurowani funkcjonariusze milicji ścigali na ulicach Wrocławia całe grupy młodych ludzi przebranych za krasnali.
Krasnoludek stał się symbolem Pomarańczowej Alternatywy.
I jak tu nie lubić krasnoludków?
4. Hydropolis
Hydropolis to centrum edukacji zlokalizowane w dawnym, podziemnym zbiorniku wody przy wodociągach wrocławskich. Jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw. Wystawa podzielona jest na 7 stref tematycznych:
– Głębiny,
– Ocean Życia,
– Strefa Relaksu,
– Człowiek i Woda,
– Historia Inżynierii Wodnej,
– Miasto i Woda,
– Stany Wody.
Każda z nich pokazuje wodę w innym aspekcie. Można w nich np. wejść do rzeczywistych rozmiarów repliki batyskafu Trieste, który jako pierwszy w historii dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, poznać działanie starożytnych wynalazków związanych z wodą, czy dowiedzieć się, ile wody zawiera ludzkie ciało.
Dodatkowo wystawę otwiera film Planeta Wody wyświetlany na panoramicznym ekranie w 360°, a całość urozmaica strefa Wystaw Czasowych, w której ekspozycje są cyklicznie zmieniane.
5. Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego
Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, zwana również Wieżą Astronomiczną ze względu na dawniej umieszczone w niej obserwatorium astronomiczne to jedyna z trzech planowanych wież, która doczekała się realizacji w czasie budowy głównego gmachu uniwersytetu (1728-1737).
Wkrótce po otworzeniu Akademii Jezuickiej, jezuita Longinus Anton Jungnitz otworzył na Wieży obserwatorium astronomiczne, w którym oprócz obserwacji astronomicznych prowadził także obserwacje meteorologiczne. Instrumentów do obserwatorium dostarczał wrocławski wynalazca Karl Heinrich Klingert.
W XIX w. badania te rozszerzono o obserwacje komet. W 1800 obserwatorium zwiedzał, a później opisał w swoich wspomnieniach, przyszły prezydent USA John Quincy Adams.
Na początku XX w. obserwatorium zamknięto, głównie z powodu znacznego zadymienia i naświetlenia powietrza nad miastem, co utrudniało badania nocne.
W czasie wojny, w 1945, latarnia wieży i dach uległy zniszczeniu. Obecnie Wieża Matematyczna wchodzi w skład muzeum uniwersyteckiego, jest też popularnym punktem turystycznym ze względu na dobrą panoramę z tarasu, który zdobią cztery rzeźby alegoryczne przedstawienia nauk dłuta Mangoldta.
wrocław – województwo dolnośląskie
Mapy & ciekawostki
Ostatnie dni II Wojny Światowej w niemieckim Breslau, podstarzały, zawieszony w czynnościach, policjant Eberhardt Mock wciągnięty zostaje w rozwikłanie zagadki brutalnego morderstwa siostrzenicy pewnej hrabiny.
W tle duszny klimat oblężonego przez Armię Czerwoną miasta i huk bomb. Powieść mroczna, z mistycznymi wątkami, niemniej bardzo ciekawa i wciągająca. Styl Autora specyficzny, ale czyta się dobrze. Polecam z czystym sumieniem wielbicielom Wrocławia, retro-kryminałów i twórczości Marka Krajewskiego.
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux