Toruń

województwo KUJAWSko-pomorskie

Toruń

Podczas wyjazdu w Bory Tucholskie na naszej drodze znalazł się Toruń. Nie mogliśmy ominąć tego pięknego i ciekawego miasta.
Ranga turystyczna miasta wynika z jego dziedzictwa kulturowego, będącego świadectwem jego dawnej, przedrozbiorowej potęgi ekonomicznej i politycznej.
Największe znaczenie dla turystyki Torunia ma jego zabytkowy średniowieczny zespół miejski (składający się ze Starego Miasta, Nowego Miasta i zamku krzyżackiego) wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO,.
Do niedawna, co roku, miasto odwiedzało ponad 2 mln turystów. Mamy nadzieję, że miasto Kopernika dalej będzie dla Was celem wycieczek. W końcu takie pierniki tylko w Toruniu 😉

1. KRZYWA WIEŻA

Czy widzieliście kiedyś jakąś krzywą wieżę?:)
O tej najpopularniejszej w Pizzie we Włoszech pewnie słyszeli wszyscy;) nie wiem jednak czy wiecie, ze w Polsce krzywe wieże mamy co najmniej dwie!
Jedną z nich udało nam się zobaczyć w Ząbkowicach Śląskich w województwie dolnośląskim.
Drugą natomiast w Toruniu podczas naszej ostatniej wizyty w tym uroczym mieście:)
Krzywa wieża w Toruniu ma bardzo ciekawą legendę dotyczącą jej powstania.
W czasach średniowiecza żył sobie rycerz, który jednocześnie był w zakonie Krzyżackim. Rycerz złożył śluby czystości i miał żyć w celibacie. Los sprawił jednak, że zakonnik zakochał się. Kiedy romans zakonnika i mieszczanki wyszedł na jaw, kobieta została wygnana z miasta, a zakonnik dostał za pokute wybudować krzywą wieżę by przypominała mu o jego grzechu, co zakonnik uczynił. Do dziś turyści i mieszkańcy próbują stanąć pod wieżą dotykając jej od stóp do głów… Ten kto krócej wytrzyma tego ciężar grzechów podobno większy:)
jak podoba Wam się ta historia?;)

2. Zamek Krzyżacki

Zamek w Toruniu był najwcześniejszym zamkiem krzyżackim na ziemi chełmińskiej i został zbudowanym na planie podkowy prezentując wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich.
Budowę zaczęto w latach 50. XIII wieku, ukończono w drugiej ćwierci XIV wieku. Początkowo służył Krzyżakom jako baza wypadowa do podboju Prusów i stworzenia państwa zakonnego. Prawdopodobnie od początku była to siedziba komtura.
7 lutego 1454 roku torunianie jako członkowie Związku Pruskiego rozpoczęli nieudany szturm, a następnie oblężenie zamku. Następnego dnia komtur Albrecht Kelb poddał zamek i otworzył bramy krzyżackiej siedziby. Rada miejska natychmiast zdecydowała o jego wyburzeniu, aby uniemożliwić władzy zwierzchniej (niezależnie czy polskiej lub krzyżackiej) trzymanie w Toruniu wojsk. Wydarzenia te zapoczątkowały wojnę trzynastoletnią.
W okresie nowożytnym teren zamkowy był wykorzystywany jako bastion oraz wysypisko śmieci. Dopiero w 1966 roku ruiny zamku uporządkowano, odsłaniając zachowane do wysokości ok. 1,5 m mury parteru. Ustawiono tu także dwa metalowe miecze, nawiązujące do grunwaldzkich. Odnalezione wtedy detale architektoniczne (maswerki, zworniki) znalazły się w podziemiach zamku oraz w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Z budynków zamku głównego do dzisiaj zachowała się wieża ustępowa (gdanisko) wraz z prowadzącym do niej gankiem, fosa, dolne partie murów parteru (odc. południowy) i ośmiobocznej wieży (stołp) i piwnice. Na terenie przedzamcza zachowały się budynki związane z zamkiem – dawny szpital (częściowo zburzony w końcu XIX w.) i młyn górny, a także znaczne odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami (w tym m.in. Młyńską i Menniczą).
Zachęcamy do dowiedzenia tego miejsca 😉

Spodobał Ci się nasz artykuł i film i chcesz nas wesprzeć?

Zapraszamy do linku poniżej. Nie trzeba się rejestrować ani zakładać konta 😉

 

toruń – województwo kujawsko-pomorskie

Mapy & ciekawostki

Doskonała propozycja zarówno dla miłośników historii, wycieczek jak i dla osób, które dopiero zaczynają zgłębiać temat minionych dziejów. Zapraszamy do zgłębienia bogatej i ciekawej historii zamków Państwa Krzyżackiego, które mim upływu czasu zadziwiają swoją monumentalnością oraz stanowią kopalnię wiedzy o losach konfliktu polsko-krzyżackiego oraz życiu zwykłych ludzi w czasach średniowiecza.
Publikacja „Zamki Państwa Krzyżackiego w Polsce” autorstwa Janusza Bieszka to bardzo przystępne i merytoryczne przedstawienie sieci zamków wybudowanych przez Zakon Krzyżacki. Dzięki dokładnym opisom można prześledzić te niezwykłe ślady przeszłości. Zarówno te wszystkim znane, jak zamek w Malborku czy w Gniewie, jak i mniej popularne, ale nie mniej intrygujące, jak zamek w Bobrownikach czy Morągu. Dzięki tej pozycji nie tylko poznasz historię poszczególnych zamków, ale dowiesz się, jak narodziła się potęga Państwa Krzyżackiego, jak wyglądały zasady jego funkcjonowania oraz dlaczego funkcjonowało ono właśnie w tej części Europy.
Książka sprawdzi się doskonale podczas przygotowywania wycieczek w trakcie rodzinnego urlopu oraz jako upominek dla dziecka, który umożliwi samodzielne pogłębianie szkolnej wiedzy bez obaw o poprawność zawartych w niej treści.
Janusz Bieszk jest autorem wielu publikacji opisujących czasy od prehistorii do średniowiecza. W swoich książkach nie boi się podejmować polemiki i przedstawiać nietuzinkowe stawiska, jak w słynnych „Cywilizacjach kosmicznych na Ziemi” oraz „Słowiańskich Królach Lechii”. Pozycje te warte polecenia ze względu na sposób przedstawienia historii, który różni się od tego, jaki znamy ze szkolnej ławki.
 
 
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz