Sulejów

województwo łódzkie

Sulejów

opactwo cystersów w sulejowie

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie to położony w Podklasztorzu (obecnie dzielnica Sulejowa) jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej.
 
Fundacja klasztoru miała miejsce rzekomo w roku 1176, najprawdopodobniej jednak dopiero kilkanaście lat później. Dokonał jej książę Kazimierz II Sprawiedliwy, sprowadzając zakonników z opactwa Morimond w Burgundii (obecnie w Szampanii) i przeznaczając im ziemie położone nieopodal przeprawy przez Pilicę w Sulejowie. Inicjatywę księcia wsparli, także finansowo, biskup krakowski Pełka oraz arcybiskup gnieźnieński Piotr Łabędź, szczególnie zasłużony opiekun konwentów cysterskich.
 
0becnie na terenie opactwa znajduje się przeorat zwykły obsadzony przez zakonników z Wąchocka. Kościół, którego murom dodatkowo zagroziło powstanie Zalewu Sulejowskiego, od 1990 roku był intensywnie restaurowany.
W zachodniej części obiektu znajduje się obecnie hotel Podklasztorze. Sąsiedztwo rzeki Pilicy oraz Jeziora Sulejowskiego zachęca do wypoczynku oraz aktywnego spędzania czasu. Turyści mają szeroki zakres możliwości: wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, rejsy żaglówkami czy wyprawy wędkarskie.

Zalew sulejowski

Zapraszamy w kolejne niezwykłe miejsce w województwie łódzkim! A mowa o Zalewie Sulejowskim, który jest sztucznym zbiornikiem o powierzchni 27 km2 zbudowanym na rzece Pilicy.
 
Jezioro powstało w latach 1969–1974 w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy w okolicy miejscowości Smardzewice, zasilane jest przez dwie rzeki: Pilicę i Luciążę. Powodem, dla którego zaczęto myśleć, o budowie zbiornika były potrzeby mieszkańców Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego – bowiem istniejące ujęcia wody były niewystarczające, mało tego, doszło nawet do racjonowania wody!
 
Nowo budowane jezioro zaporowe połączono z Łodzią potężnym rurociągiem.
Podczas budowy tamy, na transparentach widniało hasło: „Woda dla Łodzi”.
 
Obecnie Jezioro znajduje się w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, który należy do zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
Jezioro pełni obecnie wiele funkcji: retencyjną, energetyczną, ochrony przeciwpowodziowej, hodowli ryb oraz do celów rekreacyjnych. Możemy tu odpocząć i uprawiać sporty wodne, a przy okazji zwiedzać ciekawe miejsca,

sulejów – województwo łodzkie

Mapy & ciekawostki

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz