Ornak – Tatry

Tatry Zachodnie

Ornak m n.p.m.

Tatry

Pewnego jesiennego dnia wybraliśmy się w Tatry 🙂 Plan był ambitny, chcieliśmy zdobyć najwyższy szczyt Tatr Zachodnich Bystrą, tymczasem „tam na górze” warunki okazały się zupełnie inne niż w dolinie. Słońce świeciło cudownie, jednak wiatr był mocno porwisty, co zdecydowanie spowalniało nasze ruchy, a momentami było prawdziwie niebezpieczne.
 
Dlatego też zmieniliśmy nasze plany, po zdobyciu Ornaku, zeszliśmy z Siwej Przełęczy do Doliny Chochołowskiej czarnym szlakiem.
 
A czy Wam zdarza się zmieniać plany w górach? Potraficie odpuścić czy też toczycie wewnętrzną walkę?
 
Nasza trasa (blisko 30 km) wyglądała następująco:
 
Dolina Kościeliska -Schronisko PTTK Ornak – Przełęcz Iwanicka – Ornak – Zadni Ornak – Siwa Przełęcz – Dolina Starorobociańska – Dolina Chochołowska – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – Dolnia Chochołowska – Ścieżka Pod Reglami.
 
Zapraszamy Was na film z tej wyprawy!

trasa

Dolina Kościeliska -Schronisko PTTK Ornak - Przełęcz Iwanicka - Ornak - Zadni Ornak - Siwa Przełęcz - Dolina Starorobociańska - Dolina Chochołowska - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - Dolnia Chochołowska - Ścieżka Pod Reglami.

Dystans

ok. 30km

Czas przejścia

ok. 10 h

Ornak – Tatry zachodnie- Dolina chochołowska

Mapy & ciekawostki

Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o każdej porze? Jaką rolę w ratowaniu ludzi odgrywają toprowskie psy? Jak dalece ratownicy ryzykują własne życie? Co ich motywuje? Co denerwuje? Jak się szkolą? Co umieją?
Ta książka jest pierwszą tego typu pozycją w Polsce. Nikomu do tej pory nie udało się skłonić ratowników do opowieści o trudach ich pracy. O ich sukcesach, porażkach, wątpliwościach oraz bohaterskiej niezłomności. TOPR to hermetyczne środowisko ludzi, którzy „robią swoje”, nie bardzo o tym rozprawiając. Bo kto zrozumie ich strach, gdy zaglądają śmierci w oczy? Kto poczuje to brzemię odpowiedzialności za kolegów i ratowanego? Dla kogo te kilka słów: „uroczyście przysięgam pod słowem honoru” będzie życiowym mottem? TOPR to instytucja ze 110-letnią tradycją. Instytucja, którą tworzą ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak – wyjątkowi. Zapraszamy do ich świata. Do historii o życiu, determinacji, bólu, nadziei i cudach.
„TOPR od początku swej działalności w 1909 roku skupia w swoich szeregach ludzi o różnych poglądach i losach, ale zawsze potrafiących połączyć swe siły i umiejętności dla wspólnego celu, jakim jest ratowanie ludzi. To największa siła naszego stowarzyszenia. Zapraszam do odwiedzenia ratowników TOPR i poznania naszego spojrzenia na problem wypadków w górach, a może nawet bardziej na poznanie naszego podejścia do ratowania ludzi w Tatrach i wyzwań, z którymi na co dzień się spotykamy. Taką możliwość daje właśnie ta książka. Zapraszam do lektury.”
Jan Krzysztof, naczelnik TOPR
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Zobacz koniecznie

polecamy inne nasze artykuły

Główny szlak sudecki

Dzień 1:

Świeradów Zdrój - Szklarska poręba

Korona Gór Polski

Skalnik

Rowerowy szlak orlich gniazd

Dzień 2:

Jaroszowice - Smoleń -podlesice

Dodaj komentarz