województwo dolnośląskie
Miedzianka
Miasto, które zniknęło...
Czy słyszeliście historię miasta, które zniknęło?
Na Dolnym Śląsku, znajduje się miejsce, które wydawać by się mogło jest końcem świata…
Kiedy miniemy tablicę z nazwą miejscowości – „Miedzianka”, stając pod Nowym Browarem Miedzianka zobaczymy piękną panoramę Rudaw Janowickich.
Na pierwszym planie zobaczymy dwa bliskie sobie szczyty Sokoliki i Krzyżną Górę.
Miedzianka (dawniej Kaupferberg) to miasto, które zniknęło owiane wieloma tajemnicami.
Historia Miedzianki związana jest od wieków z górnictwem i browarnictwem. Był to dawny ośrodek górnictwa rud miedzi, srebra, cynku i uranu. Już w XII wieku pojawili się tu walońscy poszukiwacze srebra,
Niestety m.in. górnictwo stało się przyczyną zguby miejscowości.
Na Miedziankę spadło wiele nieszczęść: wojny husyckie, pożary, epidemie.
Jednak ostateczny cios padł na Miedziankę 13.05.1972 roku, kiedy to Wojewódzka Rada Narodowa zdecydowała o przesiedleniu ludności i likwidacji zakładów produkcyjnych oraz rozbiórce zabudowy w związku ze szkodami górniczymi kategorii V.
Dziś jest to zaledwie kilka domów otoczonych licznymi hałdami i wyrobiskami, pozostałością po pracach górniczych. Spacerując po miejscowości napotkamy na tablice, które informują nas o tym jaki budynek znajdował się w danym miejscu… Jednym z nielicznych zabudowań, które w Miedziance pozostały jest Kościół Katolicki i Stary Browar.
Dziś m,.in. dzięki nowemu Browarowi Miedzianka, miejscowość nie ulega zapomnieniu, a staje się miejscem wycieczek wielu zaciekawionych turystów!
Lubicie takie miejsca?
Miedzianka – Rudawy janowickie – województwo dolnośląskie
Mapy & ciekawostki
Kupferberg – Miedzianka, niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując przy jednym ze stolików, krzywiły się zniesmaczone, gdy ich mężowie śpiewali „Gdybyś miał jeszcze jedną teściową, to…”. Nie ma zabaw, podczas których Martin Lachmann grał na saksofonie, a dookoła wirowały roztańczone pary. Nie ma również browaru, papierni, zakładu kamieniarskiego, warsztatów rzemieślniczych. Nie ma pani Trenkler, która szyła koszule, pań Assmann i Alex, które zajmowały się pościelarstwem, pani Bräuer, która handlowała masłem i jajkami. Nie ma cmentarza przy drodze do Mniszkowa z widokiem na Rudawy Janowickie, a w okolicy do dziś wspomina się, jak płyty nagrobne wyciągano z ziemi ciągnikami, a psy rozwlekały po całej wiosce ludzkie kości.
Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948 – 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości?
Z opisu wydawcy.
Miedzianka to takie miejsce, gdzie… czas płynie w drugą stronę. Od tego, co jest, do tego, co było, przez co jej dziejowy koniec okazuje się… jej początkiem. Tutejsza czasoprzestrzeń zakrzywia się, wywołując przejmujący dreszcz, który im dłużej tutaj jesteśmy, tym bardziej czegoś się od nad domaga. Ale czego? Spośród resztek murów słyszymy cichutkie:
– Memento…
Taka właśnie jest emocjonalna opowieść o Miedziance, oddająca osobistą historię doświadczania tego miejsca, odkrywania jego genius loci. Opowieść nietuzinkowa, intrygująca, inna. Dokładnie taka, by stać się przewodnikiem emocjonalnym, z których pierwszy oddajemy właśnie Czytelnikowi do rąk.
Miedzianka, Miedziana Góra, Kupferberg im Riesengebirge, Kupferberg, Copperberge, Cuprifodina in montibus, do 1945 roku niewielkie miasteczko, dziś zaledwie kilka domów i kościół. Miedzianka – wielowiekowa historia górnictwa. Miedzianka – miejscowość zniszczona przez wydobycie uranu. To dziś pierwsze skojarzenia dotyczące miejscowości położonej w Rudawach Janowickich, na terenie gminy Janowice Wielkie.
Miedzianka stała się sławna dzięki głośnej książce Filipa Sprngera „Miedzianka historia znikania” . Autorzy przentowanej przez nas książki przeprowadzili analizę źródeł pisanych, kartograficznych i ikonograficznych. Pozwoliło im to na zebranie bogatego i zróżnicowanego materiału, dzięki któremu znacznie szerzej nam się spojrzeć na wydarzenia, które rozgrywały się w ciągu wieków w tej części Sudetów.
Zapraszamy do lektury!
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux