województwo Lubelskie
Lublin
20 ciekawych miejsc w Lublinie
1. Zamek w Lublinie
2. Muzeum Narodowe w Lublinie
3. Pomnik Lwa
4. Kaplica Trójcy Świętej
5. Lubelska Trasa Podziemna
6. Podziemia Browaru Perła
7. Bazylikę pw. św. Stanisława i klasztor Dominikanów w Lublinie
8. Piwnica pod Fortuną
9. Obóz koncentracyjny w Majdanku
10. Latarnia Pamięci
11. Portal na Placu Litewskim
Na Placu Litewskim znajduje się portal, za pomocą którego łączymy się w czasie rzeczywistym z Wilnem!
12. Brama Krakowska
13. Muzeum Zakładu Historii Farmacji
14. Rynek i Trakt Królewski
Kamienice staromiejskie otaczające Rynek w Lublinie stanowią jedną z ciekawszych starówek w Polsce. Na Rynku znajduje się Stary Ratusz, a w jego podziemiach mieści się Trybunał Koronny oraz muzeum Historii Ratusza.
Przez Rynek przechodzi Trakt Królewski – czyli najważniejszy szlak komunikacyjny w Lublinie. Ta ważna droga prowadzi ze Wzgórza Zamkowego, przez Bramę Grodzką, Rynek, Bramę Krakowską, Plac Łokietka. Koniec traktu znajaduje się w pobliżu Nowego Ratusza gdzie rozpoczyna się Krakowskie Przedmieście.
Na Trakcie Królewskim znajdują się liczne restauracje, muzea i miejsca zabytkowe warte uwagi turystów.
15. archiKatedra i Wieża Trynitarska
Archikatedra to piękny barokowy kościół – największy w Lublinie. Tuż obok znajduje się Wieża Trynitarska, gdzie znajduje się Muzeum Archidiecezjalne oraz 4 dzwony m.in. największy w Lublinie – dzwon Maria – uruchamiany podczas ważnych uroczystości.
16. Park Ludowy
Idąc z dworca kolejowego w Lublinie przespacerowaliśmy się przez piękny, zrewitalizowany park. Nasza uwagę zwróciła ciekawa kładka nad rzeką Bystrzycą wraz dydaktycznym parkiem wodnym, które widzimy na zdjęciach.
Obiekt powstał w czynie społecznym w latach 1950–1957 według projektu Władysława Niemca (Niemirskiego) na podmokłych terenach położonych nad Bystrzycą. Jego powierzchnia wynosiła wtedy 31 ha. Przez lata był chętnie odwiedzany przez mieszkańców Lublina, odbywały się tam koncerty, funkcjonowało miasteczko ruchu drogowego i popularna kawiarnia w samolocie DC3.
17. Muzeum wsi lubelskiej
18. Jezioro zemborzyckie
19. Spływ kajakowy bystrzycą
20. Zaczarowana dorożka
gastronomia
Polecamy:
- Zaczarowana Dorożka
- Browar Grodzki
- Browar Lublin
bilety
1.Zamek w Lublinie - w niedziele wstęp wolny.
komunikacja
Bilety do komunikacji publicznej kupimy za pomocą aplikacji Mobilet oraz w pojeździe.
lublin – województwo lubelskie
Mapy & ciekawostki
„Czarcia łapa”
Wędrując Krakowskim Przedmieściem dojrzeliśmy ciekawe wydarzenie z gatunku światło, woda i dźwięk. Jako, że byliśmy Lublinie, spektakl dotyczył legendy o Czarciej Łapie. Podanie – zwane też czasami legendą o sądzie diabelskim – ma wiele wersji. Jedna z nich głosi, że w 1637 roku, w lubelskim trybunale koronnym, odbył się proces pewnej wdowy. Stroną w sporze był magnat, który przekupił sędziów. Skorumpowani sędziowie, nie bacząc na fakty, przyznali rację magnatowi. Zrozpaczona wdowa wzniosła ręce do krucyfiksu wiszącego w sali sądowej i zawołała: Gdyby diabli sądzili wydaliby sprawiedliwszy wyrok! Jej pełen bólu i gniewu głos odbił się echem w wysokich salach lubelskiego trybunału i przestronnej sieni. Jeszcze tej samej nocy, o północy, w sali posiedzeń sądowych pojawiły się tajemnicze postacie odziane w żupany, szlacheckie kontusze i w czarnych perukach. Przerażony pisarz, notujący przebieg rozprawy, spostrzegł diabelskie rogi ukryte w kruczych włosach i poczuł zapach siarki. Wydali oni wyrok na korzyść kobiety. Ażeby go przypieczętować, diabelski sędzia oparł się ręką o stół, wypalając w desce ślad dłoni. Wówczas to Chrystus na krucyfiksie w sali rozpraw odwrócił głowę, żeby nie patrzeć, jak diabelskie sądy są sprawiedliwsze od ludzkich. Krzyż trybunalski do dziś znajduje się w jednej z kaplic w archikatedrze. Niesprawiedliwi sędziowie połamali sobie nogi na trybunalskich schodach.
- Lublin to jedno z 3 miast w Polsce gdzie w komunikacji publicznej wykorzystywane są Trolejbusy?
- Pozostałe 2 miejscowości to Tychy i Gdynia.