województwo łódzkie
łęczyca
Zamek w łączcy
Zamek Królewski W Łęczycy
Podczas naszych wojaży po województwie łódzkim zawitaliśmy na ziemię łęczycką. Odwiedzieliśmy m.in miejscowy zamek.
Warownia łeczycka stanęła na sztucznym wzniesieniu otoczonym fosą, która zasilana była wodami przepływającej niedaleko rzeki Bzury. Niemal w całości został zbudowany z czerwonej cegły, osadzony na kamiennych fundamentach.
Zaraz po ukończeniu budowy, zamek pełnił rolę rezydencji królewskiej Kazimierza Wielkiego, pod nieobecność którego był siedzibą starosty łęczyckiego. W roku 1406 został spalony przez Krzyżaków, lecz po niedługim czasie udało się go odbudować, gdyż już w 1409 roku zjawił się tu sam Władysław Jagiełło, by wziąć udział w naradzie, na której podejmowano decyzje w związku ze zbliżającą się wielką wojną z zakonem krzyżackim. Ciężkie koleje losu doprowadziły zamek do ruiny. Po III rozbiorze władze pruskie rozebrały część zamku, w związku z budową wokół murów miejskich nowych fortyfikacji bastionowych, które miały zabezpieczać od wschodu nowo zagarnięte terytoria.
W 1964 roku rozpoczęto prace remontowe mające na celu zabezpieczenie konstrukcji „Domu Nowego” oraz dobudowanie nowego piętra z poddaszem w północno-zachodniej części. „Dom Nowy” połączono z nową wieżą bramną, o wymiarach 8×16 m i wysokości ok. 18 metrów. Prace konserwatorskie objęły także pełną odbudowę Wieży głównej i części murów obronnych (od strony zachodniej).
Na zamku mieści się obecnie Muzeum w Łęczycy. W 1997 roku przeprowadzono wstępne badania archeologiczne w pobliżu domniemanej baszty.
Z zamkiem w Łęczycy wiąże się postać diabła Boruty. Jedna z legend wspomina o jego spotkaniu z królem Kaziemierzem Wielkim i powstaniu rzeki Liswarty:
Około roku 1360, podczas budowy łęczyckiego zamku, król Kazimierz Wielki przejeżdżając w pobliżu, utknął w swej karecie na szerokich mokradłach. Silny młodzieniec o imieniu Boruta pomógł mu i w zamian za to otrzymał we władanie zamek. Legenda głosi, że Boruta przesiedlający się do otrzymanego zamku, zabrał ze sobą garnek złota, ale ten był tak ciężki, że nie mógł go nieść, tylko go wlókł i w ten sposób wyrył koryto rzeki Liswarty.
Zapraszamy na zamek w Łęczycy!
Sylwia & Bartek
Łęczyca – województwo łódzkie
Mapy & ciekawostki
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux