województwo dolnośląskie
Jelenia Góra
Jelenia Góra dawniej Hirshberg to urokliwe miasteczko położone nad rzeką Bóbr w Kotlinie Jeleniogórskiej. Prawa miejskie uzyskała przed 1281 rokiem!
Prawdopodobnie na terenie miasta istniał nieznany z nazwy słowiański gród, którego założenie polska tradycja przypisuje Bolesławowi III Krzywoustemu w latach 1108–1112.
Mamy niestety niedosyt po wizycie w tym mieście, udało nam się bowiem zobaczyć tylko rynek i Podziemia Time Gates – Bramy Czasu. Te dwa miejsca z pewnością nas zachwyciły, wiemy jednak, że to nie jedyne ciekawe miejsca jakie Jelenia Góra ma do zaoferowania. No coż!
Jeszcze tu zatem wrócimy!
A może ktoś z Was zna dobrze Jelenią Górę i zechce nam polecić jakieś ciekawe miejsca?
Time gates - bramy czasu
W ostatni weekend listopada odwiedziliśmy bardzo ciekawe miejsce w Jeleniej Górze, a mowa o Time Gates – Bramy Czasu. Time Gates – Bramy Czasu
To była niezwykła podróż w czasie i przestrzeni, prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów!
Stawiliśmy się na miejscu około godziny 15.00, gdzie czekała na nas już Pani przewodnik, która oprowadziła nas po obiekcie, dzieląc się swą wiedzą.
Dolny Śląsk bogaty jest w obiekty owiane tajemnicą, historią. Time Gates jest właśnie jednym z takich miejsc.
Już samo usytuowanie zaciekawia – tunele Time Gates znajdują się pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze, które było dawnym Wzgórzem Szubieniczne. Zostało przekształcone w 1780 r. w park miejski przez ówczesnego burmistrza miasta Johanna Christopha Schönau. Na szczycie wzgórza o wysokości 372 m n.p.m. znajdowała się sporych rozmiarów szubienica.
Podziemia przy ul. Chełmońskiego powstały już w XVIII wieku, a w czasie II wojny światowej przebudowane zostały na schron, który może pomieścić blisko 6000 osób.
Po wojnie obiekt służył jako magazyny do przechowywania ryb i produktów rybnych, pieczarkarnia. Następnie do 2005 roku mieściła się tam dyskoteka.
W 2014 roku podjęto decyzję o wydzierżawieniu kompleksu na 25 lat firmie „Arado”, która zobowiązała się do jego adaptacji dla celów podziemnej trasy turystycznej, którą możemy obecnie zwiedzać 7 dni w tygodniu.
A co nas tu czeka?
We wnętrzach znajduje się m.in. pociąg pancerny. (czy to ten zaginiony złoty pociąg?:) Jest to prawdopodobnie największa replika w Polsce .
Bramy czasu, które przenoszą nas w kolejne epoki. Od II wojny światowej, przez legendy karkonoskie do czasów napoleońskich. Co ciekawe będziemy mieli okazje poczuć się jak bohaterowie „Opowieści z Narnii” przechodząc przez przez drzwi starej szafy!
Do wyboru mamy trasę historyczną lub naukową, możemy oczywiście zakupić bilet łączony na obie trasy.
Zobaczymy tu także oraz poznamy działanie cewki Tesli, która jest prawdopodobnie największym tego typu obiektem w Polsce.
Jeśli w szkole historia czy chemia wydawały się nam nudne to tutaj z pewnością zmienimy zdanie biorąc udział w licznych eksperymentach np. z ciekłym azotem.
Mamy nadzieję, że zaciekawimy Was tym miejscem i zajrzycie tam niebawem
pozdrawiamy Sylwia & Bartek
Jelenia Góra – Time gates- Województwo dolnośląskie
Mapy & ciekawostki
Kochacie czytać? Lubicie powieści fantasy? Do tego uwielbiacie chodzić po górach?
Ta pozycja jest zdecydowanie dla Was!
Pierwszy raz z Bestiariuszem Jeleniogórskim spotkaliśmy się w Schronisku na Zygmuntówce w Górach Sowich, podczas naszej wędrówki Głównym Szlakiem Sudeckim. Ta cudowna książka od razu przykuła naszą uwagę: cudownie wydana, w pięknej skórzanej oprawie, do tego każda kolejna strona zachwycała niezwykłymi grafikami. Oglądaliśmy ten piękny album pełen bestii z wypiekami na twarzy jak dzieciaki
I stało się we wrześniu dostałam jeden z egzemplarzy od Bartka na urodziny!
Radość była to niezwykła, że będę mogła spędzić więcej czasu tej jesieni w towarzystwie tej cudownej książki.
Książka ta pełna jest mgieł, Karkonoszy, leśnych zakątków i bestii…
Bestiariusz Jeleniogórski składa się z dwóch części:
Pierwsza z nich to to opowiadanie fantasy, gdzie rozpoczynają się trzy wątki historii, które mają być kontynuowane w kolejnych częściach Bestiariusza.
Druga część Bestiariusza zawiera natomiast cudowne grafiki i opisy poszczególnych bestii. Znajdziemy ich tu blisko 80! Poznamy ich zwyczaje, miejsce występowania, szczegółowe opisy.
Rysunki połączone są z niezwykłymi fotografiami autora wykonanymi w Kotlinie Jeleniogórskiej…
Zachęcamy Was do zapoznania się z tą wyjątkową księgą
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux