Dzień 3: Myślenice – Zakrzów

Szlaki długodystansowe

Mały szlak beskidzki

Dzień 3
Myślenice - Zakrzów

 
 
Cześć,
Trzeci dzień naszej wyprawy Małym Szlakiem Beskidzkim rozpoczynamy wyspani, wykąpani oraz wypoczęci😉 Z żalem opuszczamy dawny dom wycieczkowy PTTK „Na Zarabiu” i kierujemy się do centrum Myślenic pod obraz Matki Boskiej Myślenickiej znajdujący się w miejscowym sanktuarium z pięknym barokowym wystrojem. Niestety musimy zostawić za plecami to ciekawe miasto i ruszać dalej na szlak, dzisiaj chcemy dojść na górę Chełm (603 m n.p.m) w okolicach której planujemy kolejny nocleg.
 
Nad Myślenicami spotykamy stary konar lipy zamieniony na kapliczkę znajdujący się pięknym miejscy widokowym z panoramą całego miasta. Dalej szlak prowadzi nas w miarę równą granią głównie poprowadzą przez las, który momentami się rozrzedza i nawet pojawiają się domy. Przy jednym z nich spotykamy dwójkę małych dzieci bardzo zainteresowanych nasza podróżą 😉 Po wysłuchaniu ich ciekawych opowieści ruszyliśmy w stronę Babicy (728 m n.p.m). Poznaliśmy już to pasmo podczas naszej wiosennej wycieczki w te strony kiedy to odwiedziliśmy również Koskową Górę (867 m n.p.m) zerkającą na nas teraz z niedaleka.
 
Po przejściu Pasma Babicy schodzimy na szosę z Zembrzyc do Sułkowic. Odbijamy tutaj ze szlaku w stronę sklepu w Palczy żeby uzupełnić zapasy. Teraz przed nami już tylko spokojna i widokowa trasa z której podziwiamy przepiękny pejzaż Beskidu Żywieckiego z jednej strony oraz widok na Lanckoronę z drugiej. Tę piękną miejscowość także udało nam się odwiedzić – latem zeszłego roku i z całego serca możemy ja polecić. Szczególnie, że Lanckoronę upodobali sobie sławni artyści; Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Gustaw Holoubek, Zofia Kucówna, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Nowosielski, Marek Grechuta, Grzegorz Turnau… To miejsce szczególnie umiłował Stanisław Wyspiański i Józef Piłsudski, a Wiktor Zin malował tutejsze chaty.
 
Niestety nie mamy czasu ani też sił żeby odbić te parę km od szlaku, szczególnie, że dzień chyli się już ku końcowi. Przyspieszamy zatem kroku by dojść przed zachodem słońca na Chełm. Sam szczyt jest mało widokowy ponieważ jest zalesiony więc odbijamy z niego wąską ścieżką do przysiółka Zakrzowa – Kolonii Wojskowej. Nazwa jest nieprzypadkowa gdyż znajduje się tutaj ośrodek wypoczynkowy zbudowany w 20-leciu międzywojennym. Odbywały się tutaj ćwiczenia między innymi 12. Pułku Piechoty, do którego należał ojciec papieża Jana Pawła II. Także w okresie międzywojennym po raz pierwszy zwrócono uwagę na dobroczynny klimat okolic Zakrzowa, korzystny zwłaszcza dla dzieci dotkniętych schorzeniami górnych dróg oddechowych. Doprowadziło to do przekształcenia kompleksu w ośrodek wypoczynkowy dla dzieci, którym obecnie zarządza krakowski Caritas.
 

Dystans

Całkowity dystans MSB: 36km

przewyższenia

Przewyższenia w górę: 895 m Przewyższenia w dół: 674 m

nocleg

Ośrodek Caritas Zakrzów

Mślenice- babica – lanckorona – meskid myślenicki

Mapy & ciekawostki

Matka Boska Myślenicka
  •  Sanktuarium Matki Boskiej Myślenickiej
  • Babica 728 m n.p.m.
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Zobacz koniecznie

polecamy inne nasze artykuły

Główny szlak sudecki

Dzień 3: Chatka akt w Karkonoszach - Karpacz

Mały szlak beskidzki

Dzień I:

Rowerowy szlak orlich gniazd

Dzień I: kraków - jaroszowiec

Dodaj komentarz