województwo śląskie
Czsęstochowa
11 ciekawych miejsc w Częstochowie
1. Jasna Góra
- Dlaczego Maryja na obrazie ma czarny kolor skóry?
- Skąd rysy na jej twarzy?
- Jak powstał klasztor na Jasnej Górze i dlaczego nazwano ją „jasną”?
- Początki klasztoru sięgają 9.08.1382 roku , kiedy to do Częstochowy sprowadzono zakon Paulinów, klasztor ufundował Władysław Opolczyk (był to wówczas drewniany kościół parafialny, a obok wznosiła się murowana strażnica).
- 31.08.1382 roku do kościoła Paulinów ofiarowano obraz Czarnej Madonny (według legendy namalowany podobno przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu w Jerozolimie, tak naprawdę nie wiadomo kto jest autorem dzieła). Podobno w IV wieku św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, miała przywieźć ze sobą ten Obraz do Konstantynopola. Już wtedy otaczano go wielką czcią, gdyż był pomocą w trudnych chwilach, zwłaszcza w czasie chorób i epidemii. Dlaczego skóra Maryi na obrazie jest czarna? Jest to wynikiem ściemnienia farby na obrazie, dodatkowo obraz ciemniał od kopcących się przy nim świec.
- Nazwę Jasna Góra klasztor otrzymał w 1388 roku, to Paulini nazwali to miejsce “Jasną Górą”, bo tak nazywał się ich macierzysty klasztor pod Budą na Węgrzech (dziś Budapeszt) –In Claro Monte Budensi.
- W latach 1425–1429 wzniesiono jednonawową świątynię murowaną, zastępując nią kościół drewniany.
- Skąd na prawym policzku Matki Bożej dwie rysy, przecięte trzecią na linii nosa? W 1430 r. w Wielkanoc na klasztor napadła banda rabusiów, włamali się do Kaplicy Matki Bożej i mieczami rozbili jej wizerunek na kawałki. Król Władysław Jagiełło nakazał odrestaurowanie obrazu. Nie znano jednak wówczas zasad prawidłowej konserwacji i prawdopodobnie po sklejeniu deski obraz pociągnęli na nowo farbą.
- W roku 1655 (od 18 listopada do nocy z 26 na 27 grudnia) trwało oblężenie Jasnej Góry przez Szwedów. Obrona Jasnej Góry przede wszystkim była triumfem w wymiarze religijno-symbolicznym, nie zmieniło bowiem przebiegu potopu szwedzkiego.
- Papież Jan Paweł II był na Jasnej Górze 5krotnie ( w 1979 r., 1983r., w 1987r. w 1991r., 1997r. oraz w 1999r.), papież Benedykt XVI był tu w 2006 r., a papież Franciszek w 2016r.
2. Muzeum historii kolei
3. aleja frytkowa
4. MUzeum żydów częstochowSKICH
5. muzeum produkcji zapałek
- Muzeum Produkcji Zapałek, o którym dziś opowiemy
- Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej w Częstochowie Rakowie
- Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
- Muzeum Kolejnictwa
6. Plac Biegańskiego
7. Ratusz na Placu Biegańskiego
8. Dom POezji muzeum Haliny poświatowskiej
9. Muzeum górnictwa rud żelaza
10. Aleje najświętszej maryi panny
11. bROVAR CZENSTOCHOVIA
Czy wiedziałeś, że Marek Perepeczko był dyrektorem teatru im A. Mickiewicza w Częstochowie?
częstochowa – województwo śląskie
Mapy & ciekawostki
lektura na dziś…
Główną bohaterką i narratorką powieści jest sama Poświatowska. Utwór jest utrzymany w konwencji pamiętnika. Autorka opisuje fakty ze swojej biografii: chorobę (ciężka wada serca), pobyty w szpitalach i sanatoriach, wyjazd do Stanów Zjednoczonych, operację, studia podjęte na Smith College w Northampton i związane z tym trudności. Pisarka nie znała m.in. dobrze języka angielskiego, przepisywała odręcznie książki i tłumaczyła każde słowo.
Tytułowym przyjacielem jest Ireneusz Morawski, którego Poświatowska poznała 1956 roku na swoim wieczorze autorskim. Utrzymywali przez długi czas kontakt, który urwał się po wyjeździe Poświatowskiej do Stanów Zjednoczonych. Z jednej strony książka ma być listem skierowanym do Ireneusza (autorka wielokrotnie zwraca się do niego bezpośrednio w tekście), opowieścią o latach, których Morawski nie poznał, z drugiej – listem przeznaczonym dla odbiorców jej poezji.
#SobotaZKsiążką #Recenzja #OpowieśćDlaPrzyjaciela #HalinaPoświatowska #Częstochowa #poezja #książka #ksiazkanadzis