Częstochowa

województwo śląskie

Czsęstochowa

11 ciekawych miejsc w Częstochowie

1. Jasna Góra

Cześć naszą wycieczkę po Częstochowie zaczniemy od Jasnej Góry🙂
 
  • Dlaczego Maryja na obrazie ma czarny kolor skóry?
  • Skąd rysy na jej twarzy?
  • Jak powstał klasztor na Jasnej Górze i dlaczego nazwano ją „jasną”?
Te i inne ciekawostki znajdziecie w dzisiejszym tekście!
 
W minionym czasie kilkukrotnie byliśmy w Częstochowie i pewnie będziemy niebawem znowu, z tego powodu, że moja rodzinna miejscowość znajduje się niecałe 16km od „miasta świętej wieży” (jak śpiewał niegdyś Muniek Staszczyk z zespołu T Love, który pochodzi z Częstochowy).
 
Tu uczyłam się liceum i podejmowałam nauki na Akademii Jana Długosza 🙂 Przez pewien czas mieszkałam 500 m od Jasnej Góry. Mój dzień zaczynał się wówczas od rzutu okiem na jasnogórską wieżę, którą widać było przez moje okno oraz od śpiewu pielgrzymów, który dochodził z Alei NMP oraz spod szczytu Jasnej Góry.
 
Minęły lata, ostatnio w Częstochowie bywam dużo rzadziej, jednak za każdym razem gdy widzę klasztor Jasnogórski lub w nim jestem, czuje że to miejsce wyjątkowe.
 
Nikt nie ma chyba wątpliwości, że to jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego przyciągające tu co roku setki tysięcy pielgrzymów. Niektórzy idą tu wiele dni pieszo, by pomodlić się odnaleźć spokój i harmonię, niektórzy niosą tu w ofierze całe swoje życie, wszystkie trudy i choroby z którymi się zmagają, inni przychodzą podziękować. Z pewnością jest też część turystów, którzy po prostu są ciekawi tego niesamowitego miejsca, o tak pięknej historii.
 
W klasztorze znajduje się słynny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zwanej Czarną Madonną, który uważany jest za cudowny oraz mnóstwo darów wotywnych wiernych .
 
Ciekawostki na temat Klasztoru Jasnogórskiego:
 
  •  Początki klasztoru sięgają 9.08.1382 roku , kiedy to do Częstochowy sprowadzono zakon Paulinów, klasztor ufundował Władysław Opolczyk (był to wówczas drewniany kościół parafialny, a obok wznosiła się murowana strażnica).
  • 31.08.1382 roku do kościoła Paulinów ofiarowano obraz Czarnej Madonny (według legendy namalowany podobno przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu w Jerozolimie, tak naprawdę nie wiadomo kto jest autorem dzieła). Podobno w IV wieku św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, miała przywieźć ze sobą ten Obraz do Konstantynopola. Już wtedy otaczano go wielką czcią, gdyż był pomocą w trudnych chwilach, zwłaszcza w czasie chorób i epidemii. Dlaczego skóra Maryi na obrazie jest czarna? Jest to wynikiem ściemnienia farby na obrazie, dodatkowo obraz ciemniał od kopcących się przy nim świec.
  • Nazwę Jasna Góra klasztor otrzymał w 1388 roku, to Paulini nazwali to miejsce “Jasną Górą”, bo tak nazywał się ich macierzysty klasztor pod Budą na Węgrzech (dziś Budapeszt) –In Claro Monte Budensi.
  • W latach 1425–1429 wzniesiono jednonawową świątynię murowaną, zastępując nią kościół drewniany.
  • Skąd na prawym policzku Matki Bożej dwie rysy, przecięte trzecią na linii nosa? W 1430 r. w Wielkanoc na klasztor napadła banda rabusiów, włamali się do Kaplicy Matki Bożej i mieczami rozbili jej wizerunek na kawałki. Król Władysław Jagiełło nakazał odrestaurowanie obrazu. Nie znano jednak wówczas zasad prawidłowej konserwacji i prawdopodobnie po sklejeniu deski obraz pociągnęli na nowo farbą.
  • W roku 1655 (od 18 listopada do nocy z 26 na 27 grudnia) trwało oblężenie Jasnej Góry przez Szwedów. Obrona Jasnej Góry przede wszystkim była triumfem w wymiarze religijno-symbolicznym, nie zmieniło bowiem przebiegu potopu szwedzkiego.
  • Papież Jan Paweł II był na Jasnej Górze 5krotnie ( w 1979 r., 1983r., w 1987r. w 1991r., 1997r. oraz w 1999r.), papież Benedykt XVI był tu w 2006 r., a papież Franciszek w 2016r.
Jasna Góra kryje mnóstwo historii i tajemnic… Na dziś jednak wystarczy.
Dajcie znać czy coś Was zaciekawiło? Czy dowiedzieliście się czegoś nowego?
 

2. Muzeum historii kolei

Powracamy na Szlak Zabytków Techniki by odwiedzić Muzeum Historii Kolei w Częstochowie 😉
 
Ekspozycję muzealną pomieszczono w kilku salach, położonych na pierwszym piętrze drugiego – pod względem wielkości – w Częstochowie dworca, w dzielnicy Stradom.
 
O długiej i bogatej historii polskich kolei świadczy kolekcja tabliczek znamionowych lokomotyw i wagonów, użytkowanych w przeszłości przez Polskie Koleje Państwowe i innych przewoźników. Co ciekawe, wśród dominujących, polskich producentów z Warszawy i Chrzanowa, znajdziemy też tabliczki z innych krajów – na przykład byłej Jugosławii, Rumunii czy Stanów Zjednoczonych.
 
Rzadkim eksponatem jest symulator jazdy elektrowozem. W częstochowskim muzeum zrekonstruowano także pomieszczenie zawiadowcy stacji. Wyposażenie tego wnętrza pochodzi z kilku dworców z terenu Częstochowy i okolic. Muzeum może się ponadto pochwalić bogatymi zbiorami lamp kolejowych (od naftowych i karbidowych począwszy), sprzętu do budowy torowisk, urządzeń łącznościowych, kolejarskich mundurów itp. Wielbicieli historii kolejnictwa z pewnością zainteresują stare fotografie, dokumenty i mapy.
 
 

3. aleja frytkowa

Wysiadając z dworca PKP w Częstochowie można wychodzimy na ulicę Józef Piłsudskiego znaną wśród mieszkańców tego miasta i nie tylko jako Aleja Frytkowa.
 
Przydomek ten zyskała dzięki znajdującym się przy niej licznym budkom oferującym frytki i inne posiłki typu fast food w niskiej cenie.
 
W 2011 roku odbył się tutaj pierwszy Festiwal Muzyki Alternatywnej Frytka OFF. Impreza szybko stała się prestiżowym spotkaniem artystów i publiczności. Przez dwa, weekendowe dni czerwca odbywały się nie tylko koncerty muzyczne ale też spektakle teatralne. Festiwal otwierał kilkugodzinny, kolorowy korowód ulicami centrum miasta, wyruszający z ul. Piłsudskiego.
Niestety miejsce to powoli przechodzi do historii gdyż, festiwal został przeniesiony a budek z fyrtkami z każdym rokiem ubywa. Zachęcamy zatem do odwiedzin tego kultowego miejsca.

4. MUzeum żydów częstochowSKICH

 
Podczas naszych częstochowskich wojaży zajrzeliśmy do Kamienicy Mieszczańskiej w której mieści się obecnie Muzeum Żydów Częstochowian.
 
Zabytkowa kamienica przy ul. Katedralnej 8 o elementach neobarokowych, wybudowana na początku XX w. (przed 1914). Dwupiętrowy obiekt z mieszkalnymi suterenami, piętra dziewiętnasto-, parter trzynastoosiowy, z sienią przejazdową na szóstej osi, krytą pozornym sklepieniem odcinkowym z żelaznym żebrowaniem o układzie krzyżowym, z gurtami spływającymi na przyścienne pilastry.
 
Wnętrze częściowo przekształcone, z zachowanymi resztkami sztukaterii. W klatce schodowej drzwi do mieszkań o podziałach płycinowych, z neobarokowymi supraportami. Balustrada schodów neobarokowa, żelazna, o motywach cęgowo-akantowych, od frontu analogiczne balustrady, przy schodkach do suteren.
 
Elewacja frontowa z pozornymi ryzalitami skrajnymi oraz dwukodygnacjowym wykuszem na osi środkowej, ponad którymi trójkątne szczyty z mansardami – boniowana, z dekoracją neogotycką w formie laskowań (obejmujących między innymi okna), sterczyn i fryzów arkadowych, zwieńczona kamienną maswerkową balustradą z takimi też balustradami balkonowymi; w ryzalitach skrajnych, nad oknami drugiego piętra tarcze w otoczeniu motywów akantowych. Brama wjazdowa o kanelowanych węgarach z żelaznymi ochronnymi rozetami i półkolistymi odbojami, w niej drzwi żelazne dwuskrzydłowe z zakratowanymi przezroczami o motywach geometrycznych i maswerkowych z rozetami. Częściowo zachowana pierwotna stolarka. Dach mansardowy z wystawkami.
 
W kamienicy prezentowana jest wystawa stała „Żydzi Częstochowianie”. Mieszczą się tu też Dział Archeologii, Dział Przyrody i Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
 
 

5. muzeum produkcji zapałek

Czy wiedzieliście, że w Częstochowie znajdują się aż 4 obiekty że Szlaku Zabytków Techniki?
Są to:
  •  Muzeum Produkcji Zapałek, o którym dziś opowiemy
  • Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej w Częstochowie Rakowie
  • Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
  • Muzeum Kolejnictwa
Przejdzmy jednak do Muzeum Produkcji Zapałek…
Pamietacie zapałki z popularnym czarnym kotem na opakowaniu?
Produkowano je do 2010 roku w fabryce, która dziś jest główną częścią muzeum.
Ta pierwsza fabryka zapałek na ziemiach polskich powstała w 1882, a jej właścicielami byli niemieccy przedsiebiorcy
Gehlig i Julian Huch.
W 1930 roku zakład spłonął. Po pożarze, nowe maszyny do wytwarzania zapałek dostarczyła firma Durlach.
I to właśnie tą drugą linie produkcyjna możemy obecnie oglądać (cykl produkcyjny od korowania drewna przez wytwarzanie patyczków, po pakowanie zapałek do pudełek).
Początkowo zapałki trafiały głównie na rosyjski rynek. Po II wojnie światowej zakłady zostały upaństwowione jako Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego. W latach 90. XX wieku fabrykę przejęła spółka pracownicza.
Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Zapałek! 🙂
 

6. Plac Biegańskiego

Zapraszamy Was na przedświąteczny Plac Biegańskiego w Częstochowie 🙂
Plac Biegańskiego to jeden z placów w Śródmieściu Częstochowy, leżący na drodze pątniczej na Jasną Górę, dzielący Aleję Najświętszej Maryi Panny na tzw. „drugą aleję” – na wschód od placu, i „trzecią aleję” – na zachód od niego.
 
W okresie Adwentu możemy tu natrafić na targ świąteczny.
 
A kim był Władysław Biegański?
 
Dla mnie przede wszystkim patronem mojego III LO w Częstochowie 😃
Biegański był polskim lekarzem internistą, teoretyk logiki i psychologii, filozof, działacz społeczny. Zajmował się niemal wszystkimi dziedzinami medycyny, szczególnie chorobami zakaźnymi, diagnostyką chorób i logiką w medycynie. Podobno znał całego „Pana Tadeusza” na pamięć, czego dowiedziałam się pisząc karną pracę w LO na temat patrona naszej szkoły 😛
Był mocno związany z Częstochową,w której osiadł na stałe w 1883, gdzie otworzył praktykę prywatną. Został lekarzem szpitalnym i miejskim, był oddziałowym lekarzem na kolei warszawsko-wiedeńskiej, a także pełnił funkcję lekarza fabrycznego (od 1887 r. w fabryce „Motte” i od 1885 r. w fabryce „Częstochowianka”). Sprawował urząd dyrektora szpitala miejskiego, który zreorganizował i przekształcił w liczący się ośrodek leczniczo-naukowy regionu.
Czestochowa wiele zawdzięcza temu wybitnemu lekarzowi, spacerując Alejami w Częstochowie, możemy spotkać jego pomnik z ławeczką, gdzie możemy przysiąść obok tego wybitnego lekarza…

7. Ratusz na Placu Biegańskiego

 
W naszych wędrówkach po Częstochowie zawitaliśmy na Plac Biegańskiego do ratusza miejskiego.
 
Na wieży usytuowany został punkt widokowy, który jest dostępny dla turystów. W Ratuszu znajduje się również Muzeum Miasta Częstochowy.
 
Pierwotnie istniały dwa odrębne miasta, Stara i Nowa Częstochowa, każde z miast miało własny ratusz. Ratusz Nowej Częstochowy spłonął prawdopodobnie w okresie konfederacji barskiej, natomiast ratusz Starej Częstochowy zniszczony został w okresie wojen napoleońskich. Obecny ratusz został wybudowany w latach 1828–1836, po połączeniu miast, według projektu architekta województwa kaliskiego Franciszka Reinsteina.
 
W związku z wizytą cesarza w mieście, w 1854 przeprowadzono remont elewacji budynku. Po przebudowie w 1908 na planie wydłużonego prostokąta z ryzalitami w narożnikach oraz okrągłą dwukondygnacyjną wieżą zwieńczona gzymsem, tarasowatym dachem z żelazną balustradą, nad którą umieszczono tarcze zegarowe. W starszej części budowli dwutraktowe wnętrze z sienią na osi i jednobiegowymi schodami na piętro. Pierwotnie obok ratusza wybudowane były dwa pomieszczenia stanowiące więzienie i odwach. Do dziś pozostało pomieszczenie po odwachu od strony zachodniej także późnoklasycystyczne, początkowo na planie podkowy, po przekształceniach zbliżony do kwadratu.
 
W 1959 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Częstochowie przekazało Ratusz na cele muzealne. Od 1967 ratusz i odwach są siedzibą Muzeum Częstochowskiego.
Na początku XXI wieku obiekt został grunotwnie wyremontowany dzięki czemu wyeksponowano zabytkowe piwnice i klatki schodowe. 
 
 Cały zespół budynków zyskał jednolitą elewację.
 

8. Dom POezji muzeum Haliny poświatowskiej

Czy wiecie kto jest najsłynniejszą częstochowianką na świecie?
 
Lubicie poezję i wiersze o miłości?
 
Jeśli tak, to miejsce jest dla Was!
 
A mowa o Domu Poezji Haliny Poświatowskiej.
To wyjątkowe muzeum jest oddziałem Muzeum Częstochowskie
Dom Poezji znajduje się w domu, który niegdyś zamieszkiwała Halina Poświatowska na ul.Jasnogórskiej 23.
Myślę, że na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kuratorem wystawy poświęconej Halinie jest jej brat – Zbigniew Myga.
Było to dla nas wyjątkowe spotkanie – mogliśmy usłyszeć historię życia poetki z ust osoby bliskiej, która dobrze ją znała i kochała.
W muzeum można zobaczyć również prywatne zdjęcia, listy i pamiątki.
Polecamy Wam to miejsce serdecznie!
 
„Kocham życie, przyjacielu, i nawet wtedy, kiedy zraniło mnie tak bardzo, że przez krótką chwilę zapragnęłam umrzeć, nawet wtedy nie popełniłam zdrady.”
Halina Poświatowska
 

9. Muzeum górnictwa rud żelaza

Podczas naszych wędrówek po Częstochowie zawędrowaliśmy do Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. Znajduje się ono w parku im. Stanisława Staszica nieopodal klasztoru na Jasnej Górze.
 
Muzeum Uruchomiono po raz pierwszy 4 grudnia 1989, w zbudowanych w latach 1974–1976, podziemnych korytarzach. Odtworzono tu dawne wyrobiska kopalniane, wyposażone w sprzęt górniczy pochodzący z zamkniętej kopalni rudy żelaza Szczekaczka w Szczekaczce.
 

10. Aleje najświętszej maryi panny

Zapraszamy na spacer Aleją Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Jest to główna, reprezentacyjna arteria komunikacyjna centrum miasta. Aleja powstała na początku XIX wieku, jako droga łącząca Częstochowę i Nową Częstochowę, miasta administracyjnie połączone 19 sierpnia 1826 roku. Obecnie łączy częstochowskie Stare Miasto, Śródmieście i dzielnicę Podjasnogórską.
Aleję charakteryzuje konstrukcja, w której dwie dwupasmowe jezdnie przedzielone są biegnącym pomiędzy nimi bulwarem. W okresie pielgrzymkowym używany jest on przez pątników zmierzających do klasztoru jasnogórskiego. Wśród mieszkańców Częstochowy funkcjonuje jej tradycyjny podział na 3 niezależne części (I Aleję, II Aleję i III Aleję).
Przy alei możemy znajdują się m.in:
– Ławeczka Władysława Biegańskiego
– Ławeczka Haliny Poświatowskiej
– Ławeczka Marka Perepeczki
– Fontanna amonit
– Fontanna Dziewczynka z gołębiami

11. bROVAR CZENSTOCHOVIA

Naszym kolejnym celem, przy okazji wycieczki po Częstochowie, stał się browar restauracyjny Czenstochovia.
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi daniami regionalnymi, takimi jak żurek na maślance, czy znakomite jurajskie pierogi z kaczką. Szef kuchni umiejętnie wykorzystuje wysłodziny pozostałe przy produkcji piwa do komponowania wykwintnych dań i deserów.
Co ciekawe, dania restauracji Browaru Czenstochovia często nawiązują do kuchni żydowskiej, popularnej niegdyś w Częstochowie i okolicach.
Poza znakomitą restauracją funkcjonuje tu dobry hotel z przytulnymi i gustownie urządzonymi pokojami. Do dyspozycji gości przygotowano piwne SPA, możliwe są również kąpiele w winie.
Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca podczas pobytu w Częstochowie 😉

Czy wiedziałeś, że Marek Perepeczko był dyrektorem teatru im A. Mickiewicza w Częstochowie?

Pomnik Marka Perepeczko
Pomnik Władysława Biegańskiego

częstochowa – województwo śląskie

Mapy & ciekawostki

Pomnik Haliny Poświatowskiej w Częstochowie
„Miłość stała się moim sprzymierzeńcem. Wyposażyła mnie w odwagę i cierpliwość.”
Halina Poświatowska
Album Krajobraz górniczy ziemi częstochowskiej wydany został w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – Industriada.
Jednym z zabytków wpisanych na ten Szlak jest Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, które podlega Muzeum Częstochowskiemu. Książka jest nie tylko prezentacją zachowanych w zbiorach Muzeum Częstochowskiego fotografii o tematyce związanej z górnictwem, ale też kopalnią wiedzy na temat historii ziemi częstochowskiej.
W „Zarysie historii górnictwa i hutnictwa rud żelaza w regionie częstochowskim”, Łukasz Pabich odwołał się do czasów średniowiecza, do nowożytności, do czasu zaborów i niepodległości, a także do lat ostatnich. W publikacji znaleźć można streszczenie w językach angielskim i niemieckim.
Zachęcamy do lektury!

lektura na dziś…

"Opowieść dla przyjaciela" H. Poświatowska

Główną bohaterką i narratorką powieści jest sama Poświatowska. Utwór jest utrzymany w konwencji pamiętnika. Autorka opisuje fakty ze swojej biografii: chorobę (ciężka wada serca), pobyty w szpitalach i sanatoriach, wyjazd do Stanów Zjednoczonych, operację, studia podjęte na Smith College w Northampton i związane z tym trudności. Pisarka nie znała m.in. dobrze języka angielskiego, przepisywała odręcznie książki i tłumaczyła każde słowo.

Tytułowym przyjacielem jest Ireneusz Morawski, którego Poświatowska poznała 1956 roku na swoim wieczorze autorskim. Utrzymywali przez długi czas kontakt, który urwał się po wyjeździe Poświatowskiej do Stanów Zjednoczonych. Z jednej strony książka ma być listem skierowanym do Ireneusza (autorka wielokrotnie zwraca się do niego bezpośrednio w tekście), opowieścią o latach, których Morawski nie poznał, z drugiej – listem przeznaczonym dla odbiorców jej poezji.

#SobotaZKsiążką #Recenzja #OpowieśćDlaPrzyjaciela #HalinaPoświatowska #Częstochowa #poezja #książka #ksiazkanadzis

 

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz