województwo KUJAWSKO-POMORSKIE
Ciechocinek czy to wspomnienie dawnej świetności?
Takie pytanie pozostało mi w głowie gdy przejazdem w drodze w Bory Tucholskie odwiedziliśmy Ciechocinek.
Z jednej strony tłumy turystów, wszędzie kolejki, zajęte ławeczki, a z drugiej dawne atrakcje miasteczka chylące się ku upadkowi albo już dano upadłe…
Być może nasza wizyta była zbyt krótka by dobrze rozeznać się w sytuacji, jednak takie jest moje pierwsze wrażenie po wizycie w tej miejscowości.
A co ciekawego możemy tu zobaczyć?
według mnie najciekawszym obiektem jest zabytkowa tężnia – największą w Europie, jednak obecnie nie czynna… Czy ruszy? Trudno powiedzieć…
Ruiny basenu termalno-solankowego, który w latach 30tych ubiegłego wieku był wizytówką całego regionu…
Park Zdrojowy a w nim słynne fontanny: Jaś i Małgosia oraz Grzybek oraz muszla koncertowa w zakopiańskim stylu…
Dom Zdrojowy kiedyś podobno można było tu spróbować wody zdrojowej – Krystynki, niestety nie dla nas ta przyjemność tym razem…
liczne stragany ze wszystkim i tłumy, tłumy kuracjuszy…
A Wy jak odbieracie to miejsce?
TĘŻNIA SOLANKOWA
Dziś przychodzimy do Was z główną niegdyś atrakcją Ciechocinka – mówię niegdyś ponieważ obecnie jedna z najwspanialszych tężni solankowych jakie widzieliśmy – nie działa…
Tężnie solankowe to konstrukcje, które w różnych postaciach można spotkać w coraz to nowych miastach i miejscowościach.
Tężnie zbudowane są z gałęzi tarniny, po których z góry spływa solanka do specjalnego basenu. Po drodze z góry na dół zwiększa się stężenie soli w solance.
CIEKAWOSTKI:
Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń m.in. górnych dróg oddechowych
Tężnie działają jak ogromny filtr powietrza.
Co ciekawe w 1996 roku w szlamie i soli z tężni w Ciechocinku wykryto izotopy cezu pochodzące z katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu, jednak ich stężenie nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia ludzi!
Najstarszą tężnią w Polsce, a do tego największą w Europie jest tężnia w Ciechocinku (budowana w latach 1827-1854). Zaprojektowana została przez profesora Akademii Górniczej w Kielcach Jakuba Graffa, w oparciu o źródła solanki odkryte tu jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku.
Tężnia w Ciechocinku składa się z 3 części: pierwsza ma długość 648 metrów, tężnia druga ma długość 719 metrów, a tężnia trzecia 333 metry..
Tężnia zbudowana jest na 7000 dębowych pali, a trzy części tężni ustawione są w kształt podkowy.
Czy ktoś z Was miał okazję wędrować po tężni gdy była jeszcze obiektem działającym?
ciechocinek – województWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Mapy & ciekawostki
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux