województwo podlaskie
Biebrza
Kamienna Nowa - Dolistowo
Na Biebrzy byliśmy w czerwcu – niestety utrata danych poprzez awarię dysku pamięci pokrzyżowała nam plany. Udało nam się odzyskać jedynie zdjęcia, materiał filmowy przepadł więc niestety nie będzie filmu ze spływu Biebrzą
Może to jednak szansa, żeby tam wrócić i przeżyć to jeszcze raz ?
Nasz spływ kajakowy rzeką Biebrzą trwał 3 dni, przepłynęliśmy 43 km z Kamiennej Nowej do Dolistowa.
Dziś pokrótce opiszę trasę dnia 1 (Z Kamiennej Nowej do Sztabina). Trasa kolejnych dni ukarze się jutro i w środę.
DZIEŃ I
KAMIENNA NOWA – SZTABIN
Pierwszy 15 km odcinek naszego spływu zaczynaliśmy i kończyliśmy na Polu Namiotowym Szałasy na Palach w Sztabinie. Urocze miejsce, można tu nawet skorzystać z sauny a potem ochłodzić się w rzece!
Organizator spływu zabrał nas z pola namiotowego do Kamiennej Nowej gdzie rozpoczynaliśmy spływ. Na samym początku spływu natrafiliśmy na punkt widokowy – wieżę obserwacyjną, z której można było podziwiać piękno okolicznej przyrody i rozlewiska Biebrzy.
Uwaga! To było jedyne miejsce gdzie można było wysiąść z kajaka na tym odcinku. Wysoka trzcina otaczała rzekę z dwóch stron praktycznie na całej długości trasy, brzegi mocno podmokłe, bagniste. Piękna roślinność wodna i ptactwo
Nurt Biebrzy jest bardzo niski, za to głębokość dosyć spora (nawet do 3 m głębokości). Alternatywą dla kajaków są tu bardzo popularne tratwy, które również można wypożyczyć w okolicznych firmach.
DZIEŃ II
SZTABIN – JAGŁOWO
Ten odcinek trasy – ze Sztabina (Pole Namiotowe na Palach) do wsi Jagłowo liczył sobie około 15 km.
Podobnie jak dnia poprzedniego spływ miał spokojny i relaksujący charakter. Bo taka jest Biebrza!
Ta unikalna rzeka o nizinnym charakterze ma niezwykle spokojny nurt, choć silnie meandruje.
.
Trasa spływu jest nieuciążliwa i pozbawiona przeszkód. Pozwala na bliski kontakt z okoliczną fauną i florą. Biebrza jest rzeką, na której mogą próbować swoich siła zarówno niedoświadczeni kajakarze jaki Ci, którzy niejedną rzeką już płynęli:)
Swój spływ tego dnia zakończyliśmy we wsi Jagłowo – na polu namiotowym tuż przy rzece! Dzięki czemu mogliśmy obserwować cudowne podlaskie krajobrazy!.
Lubicie spać pod namiotem ?
DZIEŃ III
JAGŁOWO – DOLISTOWO
Trzeci dzień nad Biebrzą!
To był już ostatni dzień spływu tą niezwykłą rzeką. Odcinek Jagłowo – Dolistowo liczył sobie około 12 km.
Odcinek ten był nieco bardziej urozmaicony niż w dniach poprzednich – pojawiały się wioski, mosty, trasa rowerowa green velo wiodąca wzdłuż rzeki.
W połowie trasy w okolicy miejscowości Dębowo znajduje się Śluza Dębowo, gdzie można wpłynąć na Kanał Augustowski.
Ponieważ uwielbiamy śluzowania to postanowiliśmy wpłynąć na Kanał i płynęliśmy nim jakieś 2 km, by po krótkim odpoczynku wrócić tą samą drogą z powrotem na Biebrzę.
Tym razem po zakończeniu spływu i odebraniu od organizatora naszych samochodów udaliśmy się na Pole Namiotowe do Kopytkowa, gdzie spędziliśmy noc.
Taki to był weekend w Biebrzańskim Parku Narodowym!
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące spływu i organizacji, piszcie do nas śmiało!
To co kto z Was wybrałby się nad Biebrzę ?
postaw nam kawkę 🙂
Jeśli Ci się podoba to co robimy kliknij w ikonkę!
trasa
Kamienna Nowa - Dolistowo
Dystans
ok. 42km
Czas spływu
ok. 3 dni
biebrza- biebrzański park narodowy- podlasie
Mapy & ciekawostki
„Czułem się tak, jakby ten zachód słońca, te kolory i te góry Bóg zaprojektował tylko dla mnie (…) Wszystko po to, aby mnie uszczęśliwić.”
G. Czerwicki, „Nie jesteś skazany”
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci