Biała Nida i Nida

województwo świętokrzyskie

Biała Nida i Nida

Mniszek - elektrownia Rębowo

Zapraszamy na dwudniowy spływ dwiema rzekami 😉 Meandrująca wśród wzgórz, lasów, pól i łąk rzeka Nida to jedna z perełek województwa świętokrzyskiego. Rzeka powstaje z połącznia Czarnej i Białej Nidy. Wybraliśmy trasę kajakową zaczynając właśnie od Białej Nidy, by skończyć na samej Nidzie.
Dobre humory towarzyszą nam od samego początku. Wodujemy się przy dawnym młynie wodnym w miejscowości Mniszek. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie trzech muszkieterów przy dwóch kajakach i ruszamy w drogę. Biała Nida jest dość wąska ale ma wyczuwalny nurt dlatego idzie nam bardzo dobrze, szczególnie, że trasa jest na dzisiaj ambitna, gdyż chcemy przepłynąć prawie 40 km do Starych Kotlic.
Bardzo nam zależało na pokazaniu literackiej Wiernej Rzeki, znanej wszystkim z lektury szkolnej. Niestety ten dopływ Białej Nidy tak skutecznie ukrył sie w szuwarach, że nie zauważliśmy go podczas przepływania….
Ale nic to. Przynajmniej nie ma z dużo kajaków na rzece i można w spokoju delektować się przyrodą. Niestety w Choinach woduje się dość duża grup co skłania nas do postoju w Żernikach by ją przepuścić. Warto było się tutaj zatrzymać na plaży gdyż z mostu przez rzekę widać zamek w Chęcinach 😉
Pora pożegnać Białą Nidę, która łączy się niedaleko z Nidą. Docieramy do mostu w Brzeźnie. Przepływamy pod nim przez ciekawe bystrza, które dostarczają nam wiele wrażeń. Stąd już tylko rzut kamieniem do sarmackiego fortalicjum w Sobkowie. Ten dość ciekawy hotel ze stadniną koni zlokalizowany jest w dawnym dworze obronnym w pięknym miejscu nad samą rzeką. Zachęcamy do odwiedzin.
Przed nami już ostatnią prosta, a raczej kilka meandrów i mijając ruiny zamku w Mokrsku docieramy do pałacu w Starych Kotlicach gdzie czeka na nas sauna i coś dobrego do zjedzenia 😉
Drugi dzień spływu to 6 km po Nidzie, które pokonujemy zrelaksowani i niesieni samym nurtem rzeki. Meandry Nidy doprowadzają nas do elektrowni wodnej w Rębowie. Wszystko co dobre szybko się kończy, ale było warto wybrać w malowniczy rejon Ponidzia!

postaw nam kawkę 🙂

Jeśli Ci się podoba to co robimy kliknij w ikonkę!

trasa

Mniszek - Sobków -Nowe Kotlice - Rębowo

Dystans

ok. 43 km

Czas spływu

ok. 12 h /2 dni

 Nida – ponidzie – Województwo świętokrzyskie

Mapy & ciekawostki

Dzisiaj chcielibyśmy Was zabrać do niezwykłego miejsca położonego nad Nidą w województwie świętokrzyskim. Mieliśmy okazje gościć przez 2 dni w Fortalicjum rycerskim w Sobkowie.
Moc atrakcji tego miejsca jest naprawdę zaskakująca. Do noclegu zachęcają stylowo urządzone komnaty, a do spacerów klasycystycznie urządzony oraz okoliczne ścieżki. W kompleksie znajduje się równiez stadnina koni, woliery z ptakami drapieżnymi, a dla młodszych niespodzianka – papuga ara. Ofertę tego miejsca uzupełnia również możliwość spływu kajakowaego rzeką Nidą. Poniżej prezentujemy trochę historii tego miejsca 😉
Sobków założony został jako miasto w 1563 roku przez Stanisława Sobka z Sulejowa, kasztelana bieleckiego, starostę małogoskiego i podskarbiego wielkiego koronnego.
Miejsce, w którym się znajdujemy to były zespół podworski, położony nad brzegami rzeki Nidy. Na zespół składa się fortalicja zbudowana w latach 1560-70 przez Stanisława Sobka, wewnątrz której znajdują się ruiny klasycystycznego pałacu wzniesionego przez Szaniawskich około 1770 roku. Fortalicja pierwotnie zamknięta była z czterech stron murem obronnym, z basztami w czterech narożach. Dziś zachowane są pozostałości murów i trzy baszty kryte drewnianymi daszkami, w dolnych kondygnacjach zachowane strzelnice.
Wczesnoklasycystyczne ruiny pałacu, z czterema jońskimi kolumnami w części środkowej, zwrócone są fasadą ku rzece. W elewacji bocznej południowo-wschodniej z około 1800 roku znajduje się ryzalit z zamurowanymi arkadami oraz wieńczącym półkolistym tympanonem, w którym umieszczony jest kartusz stiukowy z rogami obfitości i girlandami oraz literami Stanisława Szaniawskiego, krajczego koronnego i jego żony Anny z Kluszewskich. Obiekt został częściowo wyremontowany, aktualnie w fortalicji urządzone są pokoje gościnne i restauracja „Pod zakutym łbem”.
Zapraszamy Mości Państwo do Sobkowa!
KILKA SŁÓW O NIDZIE
Nida jest dopływem górnej Wisły, jej długość to blisko 151 km, początków jej możemy szukać w małej miejscowości Żerniki pod Chęcinami, gdzie łączą się Biała i Czarna Nida. Ciekawostką jest fakt, że Nida jest jedną z najcieplejszych polskich rzek, latem jej temperatura wynosi nawet do 27 stopni. Jej koryto w najwęższym miejscu ma ok 6 m a dochodzi nawet do 79 m!
Nida jest bardzo popularną rzeką wśród kajakarzy, w internecie znajdziecie co najmniej kilka firm zajmujących się spływami, tras jest wiele – podobnie jak ze stopniami trudności.
Jeśli tylko macie ochotę na zwiedzanie województw świętokrzyskiego z kajaka zachęcamy! To bardzo przyjemny sport i niezwykle relaksujący 🙂
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci

Dodaj komentarz