województwo dolnośląskie
oława
Oława - Siechnice
Dziś zapraszamy Was nad rzekę Oławę (województwo dolnośląskie).
Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda spływ tą rzeką na odcinku z miejscowości Oława w kierunku Wrocławia (18 km)
Rzeka Oława jest lewostronnym dopływem Odry o długości ok 99 km.
Rzeka początek swój bierze na wysokości około 315 m n.p.m. na Przedgórzu Sudeckim powyżej miejscowości Lipniki w gminie Kamiennik. Poza odcinkiem źródłowym płynie przez tereny zurbanizowane i uprzemysłowione.
Przepływa przez miejscowości Ziębice, Strzelin, Wiązów, Oława, Siechnice i Wrocław, gdzie uchodzi do Odry w 250,4 kilometrze jej biegu.
Wody Oławy są zasilane poprzez przerzut wody z Nysy Kłodzkiej – przepompownia MPWiK we Wrocławiu w Michałowie. Ilość wody z obu rzek jest podobna – kanał ten zasila rzekę koło Jaczkowic k.Oławy.
Obszar rzeki ma charaker rolniczy, o intensywnej produkcji upraw w jej środkowym biegu. Oława ma szczególne znaczenie w sieci monitoringu wojewódzkiego z uwagi na fakt zaopatrywania w wodę Wrocławia.
W dolnym odcinku (głównie poniżej ujścia Kanału Psarskiego) rzeka jest wykorzystywana na spływy kajakowe.
postaw nam kawkę 🙂
Jeśli Ci się podoba to co robimy kliknij w ikonkę!
trasa
Oława - Siechnice
Dystans
ok. 18 km
Czas spływu
ok. 3,5 h
oława – dolnośląskie
Mapy & ciekawostki
Oława jest to miasto o bogatej i długiej tradycji – nad rzekami Odrą i Oławą pierwsze zabudowania (gród i osada targowa) powstały już w XII wieku, prawa miejskie przyznano Oławie natomiast w roku 1234.
Obecnie współtworzy ona zamieszkiwaną przez około miliona mieszkańców aglomerację wrocławską. Pod względem atrakcyjności jest jednak najzupełniej samowystarczalna.
Do najbardziej wartościowych zabytków dawnej architektury należy z pewnością oławski ratusz, przebudowany w stylu późnego klasycyzmu w pierwszej połowie XIX wieku na bazie barokowego budynku, który powstał w XVII stuleciu.
Z barokowego okresu pochodzi zachowana do naszych czasów wieża ratuszowa, zdobiona ruchomymi figurami króla Salomona, oławskiej śmierci z kosą, pozłacanej kuli księżyca oraz koguta goniącego kurę, które są jednocześnie elementami XVII-wiecznego zegara figuralno-astronomicznego (unikatowego na skalę europejską). W oławskim ratuszu działa ponadto regionalna Izba Muzealna Ziemi Oławskiej, gromadząca zbiory związane z historią miasta.
Warto również odwiedzić zamek piastowski, który jest budowlą renesansowo-barokową, stanowiącą dawniej skrzydło dawnego kompleksu zamkowego książąt legnicko – brzeskich. Obiekt stanął w XVI wieku w miejscu dawnego gotyckiego zamku myśliwskiego księcia Ludwika I z końca XIV wieku. Obecnie w odnowionym pałacu znajduje się Urząd Miejski.
Na koniec zajrzeliśmy do Browaru PROBUS, mieszczący się w odrestaurowanym zabytkowym budynku z czerwonej cegły. Serce browaru – warzelnia – jest wkomponowana w oryginalnie urządzoną przestrzeń pubu. Przez szklaną ścianę można obserwować poszczególne etapy produkcji piwa. Nad wszystkim czuwa, zerkając z naściennego malowidła, książę wrocławski Henryk IV Probus.
„Cóż zmusza Cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata.”
Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci