Siewierz

województwo śląskie

Siewierz

Siewierz to bardzo ciekawe miasto położone w województwie śląskim na styku Jury krakowsko-częstochowskiej oraz Zagłębia. Niegdyś dumna stolica księstwa siewierskiego, które od XV wieku było własnością biskupów krakowski noszących tytuł książąt siewierskich.
 

Zamek w siewierzu

Siedzibą książąt-biskupów stał się gotycki, murowany zamek, który powstał w XIV wieku na miejscu drewnianej warowni z końca wieku XIII. Z biegiem stuleci biskupi zamek przebudowywali i modernizowali. W XVI wieku przekształcono go w stylu renesansowym. Wyburzono niepraktyczną już wieżę – tzw. stołp, a z pozyskanego kamienia wybudowano reprezentacyjne skrzydło południowe i zachodnie. Obecnie zamek zachowany w formie trwałej ruiny jest bezpłatnie udostępniany dla turystów.

Kościół św. Jana Chrzciciela

Po zwiedzeniu zamku warto zajrzeć na nieodległy cmentarz gdzie znajduje się Kościół św. Jana Chrzciciela z XII wieku. Należy do najstarszych świątyń w Polsce; obok rotundy św. Mikołaja na Górze Zamkowej w Cieszynie jest jednym z najstarszych zabytków architektury polskiej.

Kościół św. Mikołaja

Bliżej zamku znajduje się barokowy Kościół św. Macieja Apostoła. Obiekt powstał w pierwszej połowie XV w. W późniejszym czasie dwukrotnie był przebudowywany. Świątynię otacza mur z XVIII w. z wyróżnioną bramą biskupią.

rynek w siewierzu

Na koniec udajmy się na rynek w Siewierzu. Możemy tutaj przysiąść na ławce przy ciekawym pomniku o nazwie „Siewierskie Panny”. Możemy też odwiedzić Zdzisława Pyzika oraz Stanisława Hadynę, którzy zostali odtworzeni w postaci rzeźb na ławce obok. Rozsławili oni miasto za sprawą pieśni „Od Siewierza jechał wóz”, stąd takie uhonorowanie 😉

siewierz – województwo śląskie

Mapy & ciekawostki

„Od Siewierza jechoł wóz,
Malowane panny wiózł,
Wszystkie pięknie wystrojone.
Chciałbyś jedną mieć za żonę.
Spodobała mi się ta,
Co ruciany wionek ma,
Lecz mi ludzie inną rają,
Od dziewczyny odmawiają. „
Tańczące panny w Siewierzu to pomnik nawiązujący do pieśni biesiadnej
„Od Siewierza” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Utwór znajduje się w śpiewniku z 1955 roku pt. „50 piosenek Śląska: z repertuaru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Śląsk”.
Autorem tekstu piosenki, która rozsławiła i wciąż rozsławia Siewierz w całej Polsce i poza granicami kraju, był Zdzisław Pyzik a jej kompozytorem – Stanisław Hadyna. Ich pomniki również znajdują się na siewierskim rynku, a obok znajduje się postument – urządzenie, z którego można odsłuchać Pieśni.
Fajnie co? 😀
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz