województwo opolskie
Opole
1. Muzeum piosenki polskiej
Czy byliście kiedyś w najbardziej rozśpiewanym mieście w Polsce – Opolu?
To słynne z Festiwalu Opolskiego miasto kryje w sobie wiele muzycznych ciekawostek. Na Rynku w Opolu możemy zobaczyć Aleję Gwiazd, natomiast tuż obok Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu (tam gdzie odbywa się corocznie Festiwal Piosenki w Opolu) znajduje się niezwykłe muezeum (podobno najbardziej rozśpiewane muzeum w Polsce – Muzeum Polskiej Piosenki.
Byliście tam może?
Czego ciekawego możemy doświadczyć w muzeum?
Poza tym, że muzeum to zajmuje się gromadzeniem, katalogowaniem, konserwowaniem i udostępnianiem zbiorów dotyczących polskiej piosenki, możemy spędzić tam wyjątkowo rozrywkowe i sentymentalne popołudnie.
W interaktywnych przestrzeniach możemy posłuchać ulubionej muzyki z minionych lat, uporządkowanej okresami począwszy od dwudziestolecia międzywojennego aż po czasy współczesne.
W kameralnych lożach możemy usiąść i poznać historię powstania poszczególnych utworów.
Nam udało się poznać historię piosenki pt.: „Mydełko Fa” czy wiedzieliście, że wykonawcą tego utworu był Marek Kondrat?
Zachęcamy Was do odwiedzenia tego ciekawego,pełnego pięknej muzyki miejsca!
2. Aleja Gwiazd
Podczas naszych opolskich wędrówek, zawędrowaliśmy na miejscowy rynek. I tu od razu niespodzianka! Gdy spojrzeliśmy pod nogi naszym oczom ukazały się gwiazdy
Trafiliśmy na Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki! Pomiędzy ratuszem a kamieniczkami po wschodniej stronie rynku w Opolu znajduje się 45 gwiazd z podpisami osób znanych w występów podczas miejscowego festiwalu piosenki. Aleja powstała między 2004, a 2020 rokiem.
3. Most groszowy
W naszych opolskich wędrówkach dotarliśmy do jednego z symboli tego miasta, a mianowicie do Mostu Groszowego. Nazwa mostu pochodzi stąd, iż kiedyś za przejście przez most były pobierane opłaty w wysokości jednego grosza. Most został w całości wykonany ręcznie, metalowe elementy mostu są kute ręcznie.
Ulica Mozarta prowadząca do mostku ze względu na funkcję promenowania była nazywana „Promenadową”’. W XIX wieku głównym miejscem spacerów był znajdujący się na ulicy Krakowskiej trakt. Zachodnia strona ulicy Krakowskiej żartobliwie była nazywana przez mieszkańców Opola „Drogą do małżeństwa” (niem. „Heiratstrottoir”), co później opisał w 1879 roku K. Urbanek z Gliwice we swoich wspomnieniach podczas swojego pobytu w Opolu.
Jeżeli będziecie w okolicy to zachęcamy do odwiedzin pobliskiej naleśnikarni, gdzie przy stoliku tarasu nad brzegiem rzeki Młynówka będziemy mogli podziwiać Most Groszowy.
4. Skansen ziemi opolskiej - M uzeum wsi opolskiej
Kolejne ciekawe miejsce w Opolu jakie chcemy Wam pokazać to miejscowy skansen. Skłądają się na niego przeniesione i odbudowane obiekty architektury wiejskiej ilustrujące warunki życia ludności wiejskiej w okresie od XVIII do początków XX wieku: budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, a także młyny i wiatraki, kuźnia, kościół, karczma i szkoła.
Stworzona została tu również kolekcja prawie 7000 muzealiów z zakresu kultury materialnej obejmująca zabytkowe przedmioty z dziedziny gospodarki rolniczej, hodowlanej, rzemiosła i życia codziennego mieszkańców wsi opolskiej.
Na obszarze muzeum odbywa się wiele imprez propagujących kulturę ludową oraz folklor, m.in. Żniwniok Opolski i Jarmark wielkanocny.
OPOLE – województwo opolskie
Mapy & ciekawostki
„Historia piwowarstwa w Opolu i okolicach” to pierwsze szczegółowe opracowanie na temat przeszłości piwowarstwa w Opolu i pobliskich miejscowościach. Autor zabiera nas na fascynującą wyprawę po dziejach opolskich browarów i piwowarów, począwszy od X wieku po czasy nam najbliższe.
Książka autorstwa Andrzeja Urbanka, na co dzień mieszkającego w Norymberdze a posiadającego zamiłowanie i głębokie korzenie w ziemii opolskiej, to owoc wieloletniego zgłębiania archiwów tak w Polsce jak i w Niemczech. Przygotowana „Historia piwowarstwa…” w dwóch językach – polskim i niemieckim – zawiera na 110 stronicach obok dokładnych opisów liczne fotografie archiwalne; zdjęcia ówczesnych materiałów reklamowych (szyldów, podstawek, etc.) czy stosowanych opakowań; mapek dla lepszego zobrazowania umiejscowienia obiektów browarniczych i rysunków.
Autor prowadzi nas przez świat nie istniejącego już od lat opolskiego piwowarstwa – odkrywając na nowo zapomniany element historii życia gospodarczego i rozrywkowego Opola oraz pobliskich miejscowości. Niniejsza książka to skarbnica wiedzy dla miłośników historii Opola i zainteresowanych historią piwowarstwa tego regionu. Pomoże także kolekcjonerom w usystematyzowaniu wiedzy na temat pochodzenia i przyporządkowywania kolektybiliów z opolskich browarów.
Z opisu wydawcy*
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux