Warszawa

województwo maZOWIECKIE

WARSZAWA

ciekawe miejsca w Warszawie

1. Stare miasto

Stare Miasto w Warszawie to tętniące życiem centrum turystyczne z uliczkami wybrukowanymi kostką i średniowiecznymi budynkami odnowionymi po II wojnie światowej. Jego serce stanowi Rynek Starego Miasta – gwarny plac, wokół którego znajdują się kamienice dawnych mieszczan i eleganckie restauracje serwujące dania polskiej kuchni. Na samym środku rynku stoi pomnik Syrenki, która stała się godłem i opiekunką miasta.
W pobliskiej wzniesionej w XIV wieku bazylice archikatedralnej św. Jana latem odbywają się liczne koncerty. Można tu również zobaczyć odnowione apartamenty i wypielęgnowane ogrody Zamku Królewskiego. To w nim uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. W dawnej siedzibie polskich władców można zobaczyć m.in. obrazy słynnego Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.
Na Placu Zamkowym stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Ten najstarszy i najwyższy świecki pomnik stolicy to doskonały punkt orientacyjny, przy którym warszawiacy często umawiają się na spotkania.
Latem Starówka pełna jest kawiarnianych ogródków i staje się sceną festiwali kulturalnych. Zimą Stare Miasto i Trakt Królewski mienią się przepiękną iluminacją.

2. Muzeum powstania warszawskiego

Dzisiaj zapraszamy do jednego z tzw. „must be” jeśli chodzi o zwiedzanie Warszawy, a mianowicie Muzeum Powstania Warszawskiego. Otwarcie nastąpiło 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79.
Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie[1].
Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadziło ponad 30 tys. eksponatów. Przez pierwsze 10 lat działalności odwiedziło je ponad 4,6 mln osób

3. Muzeum Warszawy

Warszawskie piwnice staromiejskie liczą sobie kilkaset lat i są najlepiej zachowanymi fragmentami Starego Miasta. Przetrwały II wojnę światową i dziś zapraszają do swoich wnętrz. Niedawno zostały udostępnione zwiedzającym w formie, popularnej ostatnio, trasy podziemnej jako część Muzeum Warszawy.
Można tu poznać niezwykłe dzieje historycznego serca Warszawy, zobaczyć wystawę prezentującą ogrom wojennych zniszczeń i dowiedzieć się, jak odbudowywano warszawską Starówkę. Poza ciekawymi i unikatowymi artefaktami, można znaleźć tu wiele danych statystycznych dotyczących samej stolicy jak i obszarów kraju, na które oddziaływuje. W czwartki wstęp wolny 😉

4. Pałac kultury i nauki

Wszyscy znamy sylwetkę Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będący niejako symbolem naszej stolicy. Jak i kiedy się tam znalazł?
Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur (znanymi poza Rosją jako Siedem Sióstr), wzorowanymi na amerykańskich wieżowcach w stylu art déco.
Budowa gmachu trwała od 1 maja 1952 do 21 lipca 1955[16]. Pracowało przy niej od 3500 do 5000 robotników ze Związku Radzieckiego i około 4000 robotników polskich.
Samą inwestycję poprzedziły prace przygotowawcze. Miejską legendą jest, że podczas prac przygotowawczych zburzono setki ocalałych przedwojennych kamienic, przeczą jednak temu zdjęcia lotnicze oraz wykonane na ich podstawie plany zniszczeń
Architektonicznie jest mieszanką realizmu socjalistycznego i historyzmu. Razem z iglicą mierzy 237 metrów i jest drugim najwyższym budynkiem Warszawy.

Spodobał Ci się nasz artykuł i film i chcesz nas wesprzeć?

Zapraszamy do linku poniżej. Nie trzeba się rejestrować ani zakładać konta 😉

 

warszawa – województwo Mazowieckie

Mapy & ciekawostki

 „Mam tak samo jak ty
Miasto moje, a w nim
Najpiekniejszy moj swiat
Najpiekniejsze dni
Zostawilem tam kolorowe sny
Kiedys zatrzymam czas
I na skrzydlach jak ptak
Bede lecial co sil – tam
Gdzie moje sny
I warszawski dzien
Kolorowe dni
Gdybys ujrzec chcial nadwislanski swit
Juz dzis wyruszaj ze mna tam
Zobaczysz jak przywita pieknie nas
Warszawski dzien”
Czesław Niemen „Sen o Warszawie”.
O Warszawie napisano nie jedną piosenkę, wiersz czy książkę…
Miasto kontrastów, co odczuwaliśmy zaraz po wyjściu z pociągu.
Każdy chce powiedzieć swoje zdanie, propagować swoją myśl, architektura to jeden wielki misz masz.
Nawet mieszkańcy Warszawy to w dużej części osoby spoza stolicy.
Czy lubię Warszawę? Nie wiem.. Jedno jest pewne nie ominiemy jej na szlaku naszych podróży.
A Ty co sądzisz o stolicy naszego kraju?
 
Wstecz. Historia Warszawy do początku to nietypowa publikacja Prof. Błażeja Brzostka, która podważa niejeden ugruntowany obraz miasta, eksperymentuje z formą, proponując tytułowe spojrzenie Wstecz – od roku 2021 do średniowiecznych początków miasta.
Odwrócenie zwyczajowego porządku opowiadania historii pomaga autorowi wymknąć się tradycyjnej narracji i roli wszystkowiedzącego dziejopisa. Przeszłość nie istnieje –przypomina nam Błażej Brzostek. – Istnieją tylko jej ślady, które oglądamy w czasie teraźniejszym. Istnieje opowieść tworzona przez rodziców, historyków, polityków i duchownych dla edukacji, emocji, umocnienia w wierze.
Licząca niemal 800 stron książka składa się z 65 rozdziałów opatrzonych datami, od 2021 do 1339. Na drodze od dziś „do początku”, Brzostek nie odmierza równo kroków. Wybiera swobodnie lata, przy których się zatrzymuje. Rozpoczyna od obrazu Warszawy z lat 20. XXI wieku, cofa się do transformacji lat 90. XX wieku, zanurza w PRL, okres wojny, niepodległości, potem zaboru, zagląda do czasów nowożytnych, aby na końcu dotrzeć do średniowiecznych początków miasta.
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą." Paul Theroux

Dodaj komentarz