województwo pomorskie
Słowiński park narodowy
czołpino
Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich. Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi.
Park jest położony w środkowej części wybrzeża. Jego granicę od północy stanowi brzeg morza. W obrębie parku znajduje się jezioro Łebsko, lasy, torfowiska oraz jezioro Gardno.
Największą jego osobliwością są ruchome wydmy, które zajmują sporą część parku od strony morza. Jest to największy w Europie obszar wędrującego piasku – liczy około 500 ha powierzchni. Cały ten teren przypomina pustynię piaskową. Niektóre wydmy przesuwają się wciąż w kierunku wschodnim, nawet z prędkością do 10 m rocznie. Najwyższe z nich osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów, na przykład Łącka Góra wznosząca się 42 metry nad poziom morza.
W skład flory parku wchodzi blisko tysiąc gatunków roślin naczyniowych, ponadto wiele gatunków grzybów i mszaków. Charakterystyczny dla Słowińskiego Parku Narodowego jest też strefowy układ roślinności, której pasy przebiegają równolegle od brzegu morskiego w głąb lądu. Fauna reprezentowana jest przez takie duże ssaki jak łosie, jelenie, daniele, sarny, dziki. Na terenie parku żyje około 250. gatunków ptaków, w tym orły bieliki, kormorany czarne, puchacze bociany czarne. Licznie obserwowane są ptaki wodne i błotne.
1. Latarnia Morska w Czołpinie
Latarnia Czołpino jest jedną z nielicznych latarni, która jest oddalona od skupisk ludzkich. Jest położona w odległości 1000 metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Wznosi się na wysokość 25 metrów na wysokiej zalesionej wydmie (55 m n.p.m).
Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i wymaga od turystów półtora kilometrowego spaceru wśród dziko rosnącego lasu. Ale widok z jej tarasu na przyrodę parku – ruchome wydmy, przybrzeżne jeziora – Łebsko i Gardno oraz mierzeję oddzielającą jezioro Łebsko od morza.
Latarnia morska Czołpino została wybudowana w latach 1872-75 – z cegły na podstawie kamiennej o średnicy 9 m. Początkowo był spalany olej, dopiero w latach trzydziestych XX w. została podłączona elektryczność. Latarnia została udostępniona do zwiedzania dopiero w latach 90, ponieważ tuż w okolicy była Rakietowa Jednostka Wojskowa i wszystko było tajne. Teraz latarnia to idealne miejsce na podziwianie przyrody w Słowińskim Parku Narodowym.
2. Wydma Czołpińska
Wydma Czołpińska znajduje się w zachodniej części Słowińskiego Parku Narodowego i przechodzi przez nią czerwony szlak turystyczny. Jeżeli chcesz się chociaż przez chwilę poczuć jak na pustyni, to wyprawa przez piaski Wydmy Czołpińskiej są idealne.
Wydma Czołpińska (56 metrów wysokości) należy do najbardziej spektakularnych i rozpoznawalnych elementów krajobrazu Mierzei Łebskiej, a zarazem całego Słowińskiego Parku Narodowego.
Wydmową wizytę warto wpleść w nieco dłuższą wędrówkę – przejście 7 km nie powinno stanowić problemu nawet dla średnio wyrobionych turystów. Początek na parkingu leśnym Czołpino, potem przez las i wzdłuż wskazań czerwonego szlaku do plaży, tam w lewo do latarni morskiej w Czołpinie i następnie zamknięcie pętli.
W opisywanym obszarze interesujące zróżnicowanie form wydmowych. Piaskolubna roślinność (zazwyczaj piaskownica zwyczajna i wydmuchrzyca piaskowa) tworzy tzw. wydmy białe – częściowo nieruchome, ale i podatne na przesuwanie siłą morskiego wiatru. Na wydmach szarych porosty i krzewy, ziemię pokrywa cienka warstwa próchnicy i dzięki temu ruch piasku zatrzymany.
Spodobał Ci się nasz artykuł i film i chcesz nas wesprzeć?
Zapraszamy do linku poniżej. Nie trzeba się rejestrować ani zakładać konta
czołpino – słowiński park narodowy – województwo pomorskie
Mapy & ciekawostki
„Człowieka nie należy wychowywać tylko do zawodu, ale także do twórczego wypoczynku. Jest to bowiem jedyna forma wykorzystywania wolnego czasu, jaka człowieka odbudowuje wewnętrznie i czyni z niego istotę usatysfakcjonowaną i zdrową”.
W. Kopaliński
Odpoczynek to całkiem niełatwa sprawa, choć wydawać by się mogło, że jest zupełnie inaczej…
Niestety, często zdarza nam się zaniedbywać tą sferę życia i odsuwać na dalszy plan.
A przecież chwila spędzona w oderwaniu od codziennych obowiązków, na tym co lubimy może pomóc nam złapać dystans i zregenerować, przywrócić na właściwą ścieżkę…
A Ty? Potrafisz odpoczywać ?:)
Na polskim wybrzeżu stoi 15 czynnych latarni morskich. O ich historii, lokalizacji i architekturze opowiada Apoloniusz Łysejko w swojej książće „Polskie latarnie morskie na pocztówkach”.
lbumowe wydawnictwo to nie tylko szczegółowy opis dziejów każdej latarni, okraszony zestawieniem danych technicznych oświetlenia. To przede wszystkim zbiór 3000 zdjęć pocztówek przedstawiających latarnie morskie, które wydrukowano w latach 1888-2017.
Wiele jest zaadresowanych i wypełnionych treścią. Jest to więc równocześnie dokumentacja, którą chciałby mieć w swoim posiadaniu niejeden filokartysta. Teraz to możliwe, bowiem autor udostępnia własne zbiory wszystkim miłośnikom latarni morskich i dziejów poczty.
Większość zdjęć mieści się na dołączonej do książki płycie CD. Całość stanowi unikatowy zbiór, ukazujący historyczny wygląd latarni i ich otoczenia.
Wiedzieliście, że symbolem SPN jest mewa srebrzysta?
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux