województwo dolnośląskie
Lądek Zdrój
Zdrój wojciech
Większość z Was słyszała na pewno o Lądku Zdroju przy okazji odbywającego się tutaj we wrześniu festiwalu górskiego. Jednak uzdrowisko ma jeszcze jeden, znacznie starszy symbol – a mianowicie Zdrój Wojciech.
Jest to zakład przyrodoleczniczy z przepięknym basenem, wybudowany w 1680 roku bezpośrednio nad bijącym do dziś gorącym źródłem wody leczniczej. Obiekt przebudowano w neobarokowym stylu w 1880 roku.
Budowla została wzniesiona w latach 1678–1680, pierwotnie nazwano ją Marienbad. Wzorem dla budowniczych była łaźnia turecka w Budzie”. W latach 1878-1880 obiekt został przebudowany w stylu neobarokowym.
Zakład to obiekt dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie koła i posiadający cztery ryzality wejściowe. Ryzality są akcentowane frontonami, przerwanymi portykami wgłębnymi lub arkadowymi podcieniami. Wszystkie elewacje posiadają bogate podziały pilastrami. Wnętrze jest nakryte centralną kopułą, zwieńczoną wysoką latarnią z parami kolumn, które podtrzymują mniejszą kopułę z lukarnami. Wnętrze utrzymane jest w stylu łaźni tureckiej. Wewnątrz budynku znajduje się źródło „Wojciech”, zasilające także basen.
Jednym z najznamienitszych gości zakładu był król pruski Fryderyk II, który od 5 do 24 sierpnia 1765 roku leczył się tam, biorąc kąpiele w wodzie ze źródła. Poza nim w „Wojciechu” bywało wiele innych znanych osób, między innymi: książę Antoni Henryk Radziwiłł, prezydent USA John Quincy Adams, Oskar Kolberg, Iwan Turgieniew, Józef Cyrankiewicz Władysław Gomułka i Lech Wałęsa.
Zdrój wojciech – Lądek zdrój
Mapy & ciekawostki
"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux